Nie żal róż, gdy nadchodzi klimatyczna zagłada

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Dorota Witt

Nie żal róż, gdy nadchodzi klimatyczna zagłada

Dorota Witt

Szok i niedowierzanie: w ogrodzie botanicznym kwitną róże. Zaraz, jest 25 stopni Celsjusza w słońcu, więc gdzie ta sensacja? W kalendarzu. Jest styczeń 2020 roku. Ale to wciąż może być zima stulecia - najcieplejsza w (nieco ponad) stuletniej historii pomiarów.

- Ta zima nie spełnia kryteriów - mówi prof. Rajmund Przybylak z Katedry Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi UMK w Toruniu.

Dwa zimowe dni

Bo klimatolodzy stawiają „prawdziwej zimie” warunki - kryteria termiczne, według których zima to okres o średniej dobowej temperaturze poniżej zera. Niewiele było więc tej zimy zimowych dni. Ściśle mówiąc: dwa.

- W grudniu nie zanotowaliśmy ujemnej średniej temperatury, zanosi się na to, że do końca stycznia zimy nie będzie - mówi prof. Rajmund Przybylak. - Wciąż napływają nad Polskę masy ciepłego powietrza znad Atlantyku. Sytuacja pogodowa u nas się zmieni, jeśli zmieni się cyrkulacja.

- Zaraz, to brzmi tak, jakbyśmy mieli czyste sumienia, jakby za ciepłą zimę - znak zmian klimatu - odpowiedzialne były masy powietrza, a nie masowa produkcja dwutlenku węgla przez człowieka.

- Dominujący wpływ na ocieplenie klimatu ma działalność człowieka. Natomiast anomalie pogodowe najczęściej powodowane są przez anomalne stany cyrkulacji atmosferycznej. Te ostatnie, a szczególnie ich występowanie z większą częstością, mogą być związane z globalnym ociepleniem. Zmiany najszybciej zachodzą i są największe w Arktyce. Mają znaczne reperkusje dla niższych szerokości geograficznych - wyjaśnia prof. Rajmund Przybylak. - Kiedy Arktyka się ociepla, zimno przenosi się na kontynenty, może nie nad Europę, ale już nad Azję, Amerykę Północną tak. Podczas gdy my rozmawiamy o niespotykanie ciepłej zimie, tam łapie często potężny mróz.

- Co robić?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.