Nie żal róż, gdy nadchodzi klimatyczna zagłada

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Dorota Witt

Nie żal róż, gdy nadchodzi klimatyczna zagłada

Dorota Witt

Szok i niedowierzanie: w ogrodzie botanicznym kwitną róże. Zaraz, jest 25 stopni Celsjusza w słońcu, więc gdzie ta sensacja? W kalendarzu. Jest styczeń 2020 roku. Ale to wciąż może być zima stulecia - najcieplejsza w (nieco ponad) stuletniej historii pomiarów.

- Ta zima nie spełnia kryteriów - mówi prof. Rajmund Przybylak z Katedry Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi UMK w Toruniu.

Dwa zimowe dni

Bo klimatolodzy stawiają „prawdziwej zimie” warunki - kryteria termiczne, według których zima to okres o średniej dobowej temperaturze poniżej zera. Niewiele było więc tej zimy zimowych dni. Ściśle mówiąc: dwa.

- W grudniu nie zanotowaliśmy ujemnej średniej temperatury, zanosi się na to, że do końca stycznia zimy nie będzie - mówi prof. Rajmund Przybylak. - Wciąż napływają nad Polskę masy ciepłego powietrza znad Atlantyku. Sytuacja pogodowa u nas się zmieni, jeśli zmieni się cyrkulacja.

- Zaraz, to brzmi tak, jakbyśmy mieli czyste sumienia, jakby za ciepłą zimę - znak zmian klimatu - odpowiedzialne były masy powietrza, a nie masowa produkcja dwutlenku węgla przez człowieka.

- Dominujący wpływ na ocieplenie klimatu ma działalność człowieka. Natomiast anomalie pogodowe najczęściej powodowane są przez anomalne stany cyrkulacji atmosferycznej. Te ostatnie, a szczególnie ich występowanie z większą częstością, mogą być związane z globalnym ociepleniem. Zmiany najszybciej zachodzą i są największe w Arktyce. Mają znaczne reperkusje dla niższych szerokości geograficznych - wyjaśnia prof. Rajmund Przybylak. - Kiedy Arktyka się ociepla, zimno przenosi się na kontynenty, może nie nad Europę, ale już nad Azję, Amerykę Północną tak. Podczas gdy my rozmawiamy o niespotykanie ciepłej zimie, tam łapie często potężny mróz.

- Co robić?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.