Nauczyciele wolą grubszy portfel niż wakacje

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Agnieszka Domka-Rybka

Nauczyciele wolą grubszy portfel niż wakacje

Agnieszka Domka-Rybka

Będą zarabiać więcej - obiecuje rząd. ZNP: - Jednak to nie będą podwyżki, a waloryzacja, bo pensje nauczycieli 
nie rosły od 2012 roku.

- Pracuję w szkole podstawowej w powiecie tucholskim, w tym roku na gołym etacie, czyli bez żadnych nadgodzin - informuje nas pani Bożena. - Jestem nauczycielem dyplomowanym, uczę informatyki, mam 25-letni staż pracy. Zarabiam 2610 zł na rękę miesięcznie. Jednak ponad 400 zł z tego stanowi dodatek wiejski. Jeśli więc ktoś powie, że nauczyciele dużo zarabiają, a dodam, że pracować w szkole jest coraz trudniej - ja się z taką opinią absolutnie nie zgadzam. Przed nami kolejne zmiany i do końca nie wiadomo, jak to będzie. Posiadam najwyższe kwalifikacje w tym zawodzie i wolne wakacje, które się nam wytyka na każdym kroku, na pewno nie rekompensują nam niskich zarobków. Wolałabym nie mieć wakacji, a więcej w portfelu. Moi koledzy też!
Nauczycielom zatrudnionym na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, przysługuje m.in. specjalny dodatek - 10 procent wynagrodzenia zasadniczego. Przedstawiciele tej grupy zawodowej dostają jeszcze m.in. trzynastki i nawet czternastki, ale „14” to rekompensata dla tych, którzy nie osiągnęli wynagrodzenia określonego w ustawie budżetowej według stopnia awansu zawodowego.

Pocieszeniem dla pani Bożeny może być jednak to, że nauczyciele dostaną w tym roku podwyżki, które wcześniej, jak w całej budżetówce, były zamrożone.

- Mają zarabiać więcej średnio o 35-63 zł brutto miesięcznie w zależności od stopnia zawodowego - mówi Magdalena Kaszulanis, rzecznik prasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Dodaje jednak, że nie można tego nazwać podwyżką, bo to jest waloryzacja. Wynagrodzenia nauczycieli nie rosły od 2012 roku. Na razie nie jest znany harmonogram wzrostu płac. Rząd ma go przedstawić w kwietniu.

Nadal czekamy na informacje o dochodach mieszkańców naszego regionu. Jak w poprzednich latach, twórzcie z nami „Kujawsko-Pomorską Listę Płac”. Czy wysokość Waszych dochodów zmieniła się od zeszłego roku? Nie trzeba się przedstawiać. Wystarczy, że podacie miejsce pracy, stanowisko, lata pracy i pensję netto, czyli dokładnie tyle, ile co miesiąc wpływa na Wasze konta.

Podobną prośbę mamy do emerytów. Podajcie nam: wiek, lata pracy, miejsce zatrudnienia, na jakim stanowisku, wysokość świadczenia emerytalnego. Na rękę! Czekamy również na podobne informacje od rencistów. Napiszcie również, na jakie bonusy, premie czy inne dodatki możecie liczyć w Waszym zakładzie pracy. Kiedy ostatnio były tam podwyżki? Czekamy na listy („Gazeta Pomorska”, ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz, dopisek: Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2017), maile ([email protected]) oraz telefony (52 326 31 86).

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.