Nauczyciele pełni obaw o strukturę systemu edukacji

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Aleksandra Pasis

Nauczyciele pełni obaw o strukturę systemu edukacji

Aleksandra Pasis

Pedagodzy apelują: - Ulepszajmy to, co jest. Nie wywracajmy do góry nogami całego systemu! Choć nie są jeszcze znane szczegóły reformy oświaty, pedagodzy z regionu gorąco debatują.

- Z proponowanych przez PiS zmian, nic dobrego nie wynika! - twierdzą pracownicy szkół i związkowcy. I argumentują: - Mnóstwo nauczycieli straci pracę. Reforma pochłonie olbrzymie pieniądze, ponieważ trzeba będzie pisać nowe podstawy programowe i podręczniki! Zarówno my, uczniowie, jak i ich odzice odnaleźliśmy się w obecnym systemie. Nie rozwalajmy go. Ulepszajmy! Poprawiajmy, ale nie likwidujmy.

Poseł PO z Grudziądza: - Musimy być w gotowości

Kilkudziesięciu przedstawicieli oświaty z województwa wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących zmian w edukacji jakie zapowiada Prawo i Sprawiedliwość. Inicjatorem spotkania był Tomasz Szymański, poseł Platformy Obywatelskiej z Grudziądza.

- Biorąc pod uwagę dynamikę wydarzeń, nie mamy chwili do stracenia. Chcę poznać głos fachowców, zanim zobaczymy projekt ustawy - mówi poseł Szymański. - Musimy już działać, żebyśmy nie obudzili się za późno.

Tematy jakie poruszono w sali konferencyjnej grudziądzkiej Mariny dotyczyły m.in. likwidacji gimnazjów, powrotu do ośmioklasowej podstawówki i pozostawienia sześciolatków w przedszkolach.

- Nikt z nas tak naprawdę nie wie jak ma to wszystko wyglądać w rzeczywistości - podnoszą nauczyciele.

Mirosława Kaczyńska z oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bydgoszczy: - To, że gimnazja są złe, to tylko teza opinii publicznej, która nie pokrywa się z badaniami wśród młodzieży tych szkół i ich rodziców. Pytajmy ich o zdanie. Z nimi rozmawiajmy. Przez szesnaście lat funkcjonowania gimnazjów nauczyliśmy się pracy w nich i wykonujemy ją dobrze. Jesteśmy świetnymi specjalistami. Nie dajmy sobie wmówić, że jest inaczej.

Prezes okręgu województwa kujawsko-pomorskiego ZNP, Ryszard Kowalik: - Szalenie ważny jest również aspekt utraty pracy. Mając 7,5 tysiąca gimnazjów w Polsce, dokładnie tyle samo - choćby tylko - dyrektorów odejdzie ze stanowisk.

Z wyliczeń posła Tomasza Szymańskiego wynika, że z etatami może pożegnać się nawet kilkadziesiąt tysięcy osób w skali kraju: - Gimnazja to także sekretariaty, pedagodzy czy personel sprzątający.

Adam Szewczuk, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu zauważa: - Spadnie jakość naszej pracy. Wprowadzając coś nowego też my - nauczyciele - będziemy musieli się uczyć od nowa.

Nauczyciele: - Strata czasu i pieniędzy

Zebrani w grudziądzkiej Marinie nie godzili się też na powrót do ośmioklasowej podstawówki. - Teraz mamy zupełnie inną rzeczywistość. Inne są dzieci i młodzież. Nie można się cofać.

Prezes Kowalik apeluje: - Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Nie ma systemu, którego nie można poprawić, ale nie można wywracać go do góry nogami. To strata czasu i pieniędzy.

Pedagodzy dyskutowali także o „cofnięciu” sześciolatków do przedszkoli. I tutaj ponownie podnosili argument m.in. utraty pracy przez ich kolegów po fachu. Ponadto zauważano, że jeśli propozycje PiS-u zostaną wdrożone w życie pojawi się „luka” jednego rocznika.

Wnioski z konsultacji - zapewnia poseł Szymański - trafią do zespołu PO powołanego aby wypracować stanowisko tej partii w sprawie zmian zaproponowanych przez PiS.

Za wynajem sali na spotkanie Tomasz Szymański zapłacił z pieniędzy na działalność biura poselskiego.


Propozycje PiS
Create your own infographics

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.