Nauczyciele będą okupować kuratorium oświaty także w Rzeszowie?

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Beata Terczyńska

Nauczyciele będą okupować kuratorium oświaty także w Rzeszowie?

Beata Terczyńska

Zdesperowani w walce o podwyżki nauczyciele z „Solidarności” oświatowej okupują kuratorium oświaty w Krakowie. Niewykluczone, że w Rzeszowie, w podkarpackim kuratorium oświaty, dojdzie do podobnej akcji. Rozważa ją drugi związek zawodowy - ZNP.

- Zastanawiamy się, czy także nie skorzystać z tej formy protestu - mówi Stanisław Kłak, prezes podkarpackiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Może uda się wspólnie z „Solidarnością” oświatową? Zobaczymy.

ZNP, który walczy o podwyżki dla nauczycieli w wysokości 1000 zł zdecydował, że datą rozpoczęcia strajku nauczycieli będzie 8 kwietnia. Ma on potrwać do odwołania. Jest zatem duże prawdopodobieństwo, że odbędzie się także podczas egzaminów gimnazjalnych: 10 - 12 kwietnia i ósmoklasistów: 15 - 17 kwietnia, a być może zahaczy także o pisemne matury, które rozpoczynają się 6 maja.

W ilu szkołach odbędzie się strajk, trzeba poczekać do 25 marca na wyniki referendum. - Strajk jest możliwy, o ile w referendum weźmie udział co najmniej połowa uprawnionych i większość z nich wypowie się za strajkiem - przypomina prezes Kłak. - Na Podkarpaciu w spór zbiorowy weszło aż 84,1 procent szkół.

O tym, czy w ich szkole dojdzie do strajku, dyrektorzy dowiedzą się pod koniec marca. Zostaną poinformowani na piśmie, ale nie dostaną listy, kto konkretnie będzie w nim uczestniczył. - Ustawa o sporach zbiorowych nie nakłada obowiązku dawania takowej - tłumaczy prezes ZNP na Podkarpaciu.

Czy strajk nauczycieli sparaliżuje szkolne egzaminy?

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Zapytaliśmy dyrektorów szkół w regionie, jak przygotowują się do ewentualnego strajku nauczycieli i czy zagrozi on przebiegowi egzaminów."

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.