Nasze firmy jadą do Poznania

Czytaj dalej
Fot. MTP
Agata Wodzień-Nowak

Nasze firmy jadą do Poznania

Agata Wodzień-Nowak

Już za trzy dni branża rolnicza pokaże w Poznaniu najnowsze rozwiązania dla gospodarzy. Zaprezentują się także firmy z Kujaw i Pomorza.

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich 21 stycznia o 11 rozpoczyna się 6. edycja Międzynarodowych Targów Rolniczych Polagra-Premiery.

- Na Polagrze gościmy od 1995 roku, więc i tym razem nie może nas tam zabraknąć - mówi Seweryn Borkowski, prezes Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Krukowiak” w Brześciu Kujawskim. - Zaprezentujemy głównie opryskiwacze oraz maszyny do uprawy i zbioru cebuli, sortowniki. Nie będą to absolutne nowości, ale zmodernizowane maszyny, które zyskały nowy design.

Na targach w Poznaniu będzie także toruńska firma Swimer oferująca zbiorniki dwupłaszczowe na olej napędowy. Zdaniem Radosława Gęsickiego, dyr. handlowego tejże firmy, zbiorniki powinny znajdować się w każdym gospodarstwie, ale nie wszyscy rolnicy stosują się do wymogów, niektórzy nawet o tym nie wiedzą. Targi w Poznaniu będą doskonałą okazją, by taką wiedzę gospodarzom przekazać.

Pierwszy dzień wydarzenia jest Dniem Agrobiznesmena. Targi będą otwarte w czwartek od godz. 11 do 18.

W piątek i sobotę Międzynarodowe Targi Poznańskie czekają na uczestników w godz. 9 - 18., ostatniego dnia - 24 stycznia do 16.00.

Piątkowe targi są dedykowane młodym rolnikom, pozostałe 2 dni są dla każdego.

Tym razem ekspozycja zajmie 50 tysięcy metrów kwadratowych.

Poza możliwością zobaczenia nowych maszyn i zastosowanych w nich technologii, program przewiduje spotkania, konferencje i prelekcje związane z rolnictwem.

Pierwszego dnia odbędzie się wykład na temat energooszczędnych technologii w produkcji zwierzęcej. Również w czwartek, podczas XII konferencji Bioenergia w rolnictwie uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać odnawialne źródła energii w różnych częściach Polski.

Z kolei 22 stycznia (w południe) przewidziane jest w programie uroczyste otwarcia targów Polagra-Premiery oraz początek Forum Producentów Rolnych.

Kolejnego dnia wykład i dyskusja: „Jak zaoszczędzić na opłatach?” oraz cykl wykładów na temat sektora przyczep i ciągników w Polsce i Europie.

Od czwartku do niedzieli będą działały cztery strefy: Nowoczesnej Gospodyni, Juniora, Precyzyjnego Rolnictwa oraz strefa serwisu maszyn rolniczych.

Patronat medialny nad targami sprawuje „Gazeta Pomorska”.

Agata Wodzień-Nowak

Serwis Strefa Agro powstał w czerwcu 2015 roku, a ja mam sposobność współtworzyć go od początku. Obszary, którymi interesuję się zawodowo to przede wszystkim:  • rolnictwo,

  • żywność,

  • ogrodnictwo,

  • społeczność wiejska.


Rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i wciąż dynamicznie się zmienia, opowiadając na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Sektor agro rozwija się i przechodzi technologiczną, cyfrową ewolucję. Rolnictwo precyzyjne przy pomocy nowoczesnych narzędzi pozwala lepiej planować, szacować i wychodzić naprzeciw potrzebom roślin czy zwierząt.


Polskie rolnictwo coraz śmielej specjalizuje się, a rolnicy podnoszą kompetencje, z szacunkiem traktując ziemię, jako warsztat pracy. Rolnictwo podobnie jak inne sektory gospodarski jest też obszarem wrażliwym na tym, co dzieje się na światowych rynkach.


Globalne wyzwania, a może wprost problemy, docierają i do naszych gospodarstw. Zmiany w handlu, zaburzenia w łańcuchach dostaw związane np. z pandemią COVID-19, wojna na Ukrainie, rynkowe gry np. ceną gazu silnie oddziałują na ciągłość i opłacalność produkcji. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, a produkcja pod chmurką jest narażona na susze, nawałnice czy wymrożenia. W rolnictwie jednak nie ma czasu na przerwy i przestoje.


To sektor strategiczny, bo zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe. Z jednej strony liczą się światowe trendy, a z drugiej lokalność, którą konsumenci zaczynają na nowo doceniać. Świadome zakupy i zrównoważony rozwój jako silne trendy powodują, że zakupy prosto od rolnika są modne i poszukiwane. Przykładem są regionalne e-bazarki z bazą produktów i kontaktów bezpośrednio od producentów. Duże znaczenie ma wsparcie - dopłaty bezpośrednie i inne formy pomocy z budżetu unijnego i krajowego.


 


O tym wszystkim piszę na Strefie Agro, serwisie, który ma przynosić użyteczną wiedzę, praktyczne porady, ważne doniesienia. Jest miejsce na inspiracje i ciekawostki. To miejsce dla rolnictwa, konsumenta i powiązanych z nimi obszarów. Zachęcam do kontaktu: agata.wodzien@polskapress.pl.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.