Najpiękniejsze plaże Hiszpanii. I wśród „katedr” można się opalać!

Czytaj dalej
Fot. TOURSPAIN
Marek Długopolski

Najpiękniejsze plaże Hiszpanii. I wśród „katedr” można się opalać!

Marek Długopolski

Fale suną jedna za drugą. Mniejsze i większe. Atakują bez chwili wytchnienia, bez sekundy odpoczynku. Uderzają z olbrzymią siłą i… giną, roztrzaskując się na potężnej skalnej ścianie. Im uderzenie mocniejsze, tym większy wodny pióropusz, tym wspanialsze widowisko. I tak w hiszpańskiej Galicji dzieje się od wieków.

Plaża kamiennych „katedr”

- To ich dzieło - Ania wskazuje na „kruche”, postrzępione skalne półki, występy, uskoki, grzędy, a także malownicze łuki, mosty oraz iglice wyłaniające się z morskiej otchłani. Czy coś takiego można byłoby stworzyć ludzką ręką? Który artysta podjąłby się tego zadania - zastanawia się nasza przewodniczka. A w Ribadeo działa tylko trzech mistrzów- morze, wiatr i słońce.

Nic więc dziwnego, że Playa de Las Catedrales uchodzi za jeden z cudów hiszpańskiego świata, cud tym piękniejszy, że każdego dnia inny. Można ją podziwiać z góry - z klifu i licznych punktów widokowych - ale także z poziomu wody, gdy jest odpływ. Brodząc w ostatkach wody można wtedy odkryć niezwykłe dzieła natury - nie tylko malownicze, niewidoczne z góry łuki i okna, ale także wybite przez wodę, przepiękne i mroczne jaskinie.

Jednak, aby móc podziwiać te wspaniałości, które stworzyła natura, trzeba - w lipcu, sierpniu i wrześniu, a także podczas wielkanocnego tygodnia - zarezerwować miejsce na specjalnej stronie internetowej.

Plaże - do wyboru, do koloru

Playa de Las Catedrales, choć cudowna i piękna, to niejedyna rajska plaża w Hiszpanii. Warto sprawdzić, np. jak wypoczywa się w takich miejscach jak Ses Illetes na Formenterze czy Las Canteras na Gran Canarii. Może skusi nas dziewicza El Cofete na Fuerteventurze, piękna La Concha w Donostia-San Sebastian lub Bolonia w andaluzyjskiej Tarifie.

Na pewno nie będziemy narzekać, gdy wybierzemy otoczoną sosnowym lasem Cala Bassa na Ibizie czy Cue w asturyjskim Llanes. - Z plaży Gran jest wspaniały widok na stare miasto oraz imponujące średniowieczne mury obronne - zachęcają gospodarze katalońskiego Tossa de Mar. Vigo szczyci się plażą Rodas, uznaną przez dziennik „The Guardian” za najlepszą na świecie. A to przecież zaledwie kilka powodów, kilka plaż, by wybrać się do Hiszpanii.

Jak wyjechać do Hiszpanii?

Od 21 czerwca wszyscy podróżni udający się do Hiszpanii z Polski - drogą lotniczą - zwolnieni są z obowiązku posiadania certyfikatu szczepienia, ozdrowienia lub wyniku testu.

- Utrzymany został natomiast obowiązek wypełnienia formularza kontroli sanitarnej. Dostępny jest on na stronie internetowej Spain Travel Health www.spth.gob.es - przypomina Anna Szenk z Biura Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce. I dodaje, że kod, który zostanie wygenerowany podczas tej operacji, będzie sprawdzany przed wejściem do samolotu, a zeskanowany - w punkcie kontrolnym na lotnisku w Hiszpanii.

Biuro Radcy ds. Turystyki przypomina również o tym, że na tej samej stronie internetowej znajduje się link do strony z aktualizowaną co tydzień listą krajów ryzyka. - Warto przed wyjazdem sprawdzić status kraju, z którego się podróżuje - zaznacza Anna Szenk.

Informacje dotyczące zasad podróżowania do Hiszpanii i obowiązujące na miejscu przepisy sanitarne można sprawdzić na stronie https://travelsafe.spain.info/pl. - Jeżeli potrzebujemy pomocy lub chcemy zgłosić nieprawidłowości przy wypełnianiu formularza sanitarnego, możemy to uczynić pod całodobowym numerem telefonu +34 910 50 30 50 lub za pośrednictwem maila [email protected]. - Zgłoszenia są przyjmowane w języku angielskim i hiszpańskim - zaznacza Anna Szenk.

Morze piasku...

Biały, żółty, kremowy, zielony, szary, a nawet czarny... Drobniutki jak mąka lub cukier puder, a może nieco grubszy? Jeśli ktoś lubi masaż kamieniami... i taką plażę odnajdzie bez trudu.

W Hiszpanii można wybrać nie tylko kolor i grubość piasku, ale także rodzaj fal, które będą obmywały nasze stopy. Wakacje możemy spędzić na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale także Morza Kantabryjskiego lub Oceanu Atlantyckiego. Wszędzie czekają urocze plaże...

Marek Długopolski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.