Marek Weckwerth

Najpiękniejsza "córka" Brdy - Zbyrzyca

Zbrzyca jest uważana za najpiękniejszy dopływ Brdy. Jest popularnym szlakiem wodnym. Fot. Marek Weckwerth Zbrzyca jest uważana za najpiękniejszy dopływ Brdy. Jest popularnym szlakiem wodnym.
Marek Weckwerth

Ten kto spłynął Brdą, koniecznie powinien zanurzyć wiosło także w czystej wodzie jej lewego dopływu - Zbrzycy.

To także popularny szlak kajakowy, który rozpoczyna się w miejscowości Sominy nad jeziorem o tej samej nazwie - czwartym od źródeł tej niewielkiej rzeki. Przepływa przez 11 malowniczych jezior i po 41 km kończy bieg w jeziorze Witoczno, które znajduje się na szlaku Brdy.

To idealna propozycja na weekendową imprezę, a nawet dłuższą - dla chcących chłonąć cudowne widoki, zapach nadrzecznych łąk i lasów. Rzeka przepływa wszak w całości przez Zaborski Park Krajobrazowy, czyli tzw. Zabory, południową część ziemi kaszubskiej.

Sominy, gdzie można rozpocząć spływ, były do wybuchu II wojny światowej wsią przygraniczną należącą do Niemiec. Na wschodnim brzegu jeziora Somińskiego stał kamień z wyrytym napisem: „Versales 28.6.1919”, co miało przypominać, że granicę ustanowiono na mocy traktatu wersalskiego.

Z Somin można w jeden dzień dopłynąć do Widna (23 km), gdzie znajduje się słynny piec chlebowy. Niegdyś służył mieszkańcom okolicznych wsi, teraz, odrestaurowany, stał się nie lada atrakcją turystyczną. Święto chleba ściąga co roku coraz liczniejsze rzesze gości pragnących skosztować najsmaczniejszego pod słońcem, wypiekanego na sosnowych drwach pieczywa.

Drugiego dnia można dopłynąć z Widna do Swornychgaci (18 km). Krótko po starcie (15 km do ujścia) można zatrzymać się w Lasce (pole biwakowe, bar). Poniżej tej osady szlak wiedzie przez ciąg jezior.

Kajakarze kończą zwykle w znajdującej się nad jeziorem Witoczno stanicy wodnej PTTK w Swornychgaciach. Często jednak kontynuują spływ Brdą ku Borom Tucholskim lub płyną w przeciwnym kierunku - ciągiem jezior (Karsińskim, Długim i Charzykowskim) do popularnej miejscowości wypoczynkowej - Charzyków, kolebki polskiego żeglarstwa.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.