Katarzyna Piojda

Najlepsza na wózku! Doścignął ją tylko Małysz

W zeszłą niedzielę, 5 maja, pani Ania wystartowała w „Wings for Life” w Poznaniu. Wygrała w kategorii kobiet na wózku. Fot. nadesłane W zeszłą niedzielę, 5 maja, pani Ania wystartowała w „Wings for Life” w Poznaniu. Wygrała w kategorii kobiet na wózku.
Katarzyna Piojda

Od urodzenia nie chodzi. To nie przeszkadza jej normalnie żyć. Ściga się na wózku, chodzi do pracy, jeździ samochodem. Nawet w konkursie miss wystartowała.

Dla Anny Sułkowskiej z Bydgoszczy prawie nie ma rzeczy niemożliwych. Dla niej niemożliwe jest jedynie chodzenie o własnych siłach. To, że jest niepełnosprawna, nie znaczy, że potrafi mniej. Po prostu potrafi inaczej.

Od urodzenia jest niepełnosprawna. Przepuklina oponowo-rdzeniowa. Taką diagnozę usłyszeli jej rodzice, gdy pojawiła się na świecie. Mówiąc prościej: wiadomo, że nigdy nie będzie w stanie chodzić.

Bez przykrości

- Pogodziłam się z tym - zaznacza młoda bydgoszczanka (tak naprawdę napływowa bydgoszczanka, bo pochodzi z Pomorza). - Może też dlatego, że od innych ludzi złego nie doznałam. Nikt nie sprawił mi przykrości, chociaż często przecież słyszy się, jak niektórzy z nas są podle traktowani.

Czy to w przedszkolu, czy w szkole podstawowej, inne dzieci nie patrzyły na nią dziwnie, nie wytykały palcami.

A propos podstawówki.

- Uczęszczałam do normalnej szkoły podstawowej. W Myśligoszczy w gminie Debrzno, w powiecie człuchowskim. Byłam tam pierwszym niepełnosprawnym uczniem. To niejako za moich czasów szkoła postarała się o statut integracyjnej.

Pani Ania trafiła do Bydgoszczy na studia.

- Studiowałam administrację publiczną w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej, najpierw zrobiłam licencjat - wspomina.

Potem na 3 lata wróciła w rodzinne strony. Znalazła pracę w biurze porad obywatelskich. Stwierdziła jednak, że wróci do Bydgoszczy i tutaj pójdzie na magisterkę. Jak postanowiła, tak zrobiła. Administrację w służbie zdrowia.

Całą historię Pani Ani poznasz w dalszej części artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Katarzyna Piojda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.