"Nadszarpnięto wizerunek Putina…". Trwają bezwzględne czystki w FSB

Czytaj dalej
Blanka Aleksowska

"Nadszarpnięto wizerunek Putina…". Trwają bezwzględne czystki w FSB

Blanka Aleksowska

Jeszcze nie ucichły echa zamachu, w którym zginęła Daria Dugina, a na Kremlu robi się coraz goręcej. Według doniesień niezależnych rosyjskich mediów, w rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa trwają czystki. Funkcjonariusze oskarżani o niepowodzenia w wojnie z Ukrainą trafiają do więzień. - Przez niepowodzenia w wojnie, wizerunek Putina został mocno nadszarpnięty - wyjaśnia w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" prof. Beata Górka-Winter, ekspertka od bezpieczeństwa międzynarodowego.

Ostatnie wydarzenia w Rosji przyciągają uwagę całego świata. Kilka dni temu w niespodziewanym zamachu bombowym zginęła Daria Dugina, córka rosyjskiego polityka i ideologa Kremla, Aleksandra Dugina. Oboje znani są z antypolskich i antyukraińskich poglądów oraz poparcia agresji na Ukrainę.

We wtorek odbył się pogrzeb Duginy, którą rosyjskie władze okrzyknęły "męczennicą" i ofiarą "ukraińskiego nazistowskiego reżimu". Część badaczy rosyjskiej polityki twierdzi jednak, że to rosyjska FSB mogła zabić Duginę - taki pretekst do dalszych działań zbrojnych na Ukrainie może się przydać, bo inwazja od początku nie przebiega gładko i zgodnie z planami Moskwy.

Obwiniani o niepowodzenia są funkcjonariusze FSB. Jak donosi niezależny rosyjski kanał informacyjny Możem Objasnit, w Służbie trwa wielka czystka - agenci trafią do cieszących się złą sławą więzień Lefortowo i Matrosskaja Tiszyna. Kanał zwraca uwagę, iż osadzonych funkcjonariuszy jest tak wielu, że zwykli więźniowie musieli zostać przeniesieni do aresztów śledczych i innych zakładów karnych.

Źródła tego dobrze poinformowanego kanału sięgają prawników blisko powiązanych z Kremlem i Putinem. Funkcjonariuszom zesłanym na odsiadkę zarzuca się, że nie docenili siły oporu Ukraińców oraz nie przedstawiali Putinowi niewygodnych, acz istotnych faktów. Mieli być zbyt pewni szybkiego powodzenia w wojnie i zdobycia Kijowa.

- Jest wielce prawdopodobne, ze Putin rozpoczął pierwsza fazę rozliczeń wśród służb. Kampania ukraińska miała być Blitzkriegiem, wojska rosyjskie miały błyskawicznie zająć strategiczne pozycje w Ukrainie, rząd i prezydent Zełenski mieli udać się na emigrację, a w Kijowie miał zostać zainstalowany nowy rząd, który odstąpiłby od planów wejścia Ukrainy do NATO i UE oraz zawiązałby strategiczny sojusz z Rosja. Wszystkie zmiany w polityce zagranicznej Ukrainy, które nastąpiły po aneksji Krymu w 2014 roku miały zostać cofnięte - wylicza prof. Beata Górka-Winter. Ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że spośród tych decyzji, jedna dotyczyła zerwania współpracy w sektorze zbrojeniowym, co naraziło Rosję na poważne straty w dostawach komponentów.

Żaden z tych celów nie zostały osiągnięty, co faktycznie świadczy to o tym, że FSB, odpowiedzialna za rozeznanie sytuacji na miejscu, albo zlekceważyła sprawę, albo przedstawiła Putinowi fałszywy obraz sytuacji, być może obawiając się jego reakcji - uważa prof. Górka-Winter. Jak dodaje, według rosyjskich służb Ukraińcy mieli powitać nowe porządki nawet z zadowoleniem. Tak się jednak nie stało. - Rosja ponosi poważne straty i jest daleki od realizacji celów strategicznych kampanii. To wszystko nadszarpnęło wizerunkiem Putina - zaznacza nasza rozmówczyni. I podsumowuje: - Prezydent Rosji będzie miał coraz większe trudności w uzasadnianiu dalszych działań wojskowych wobec własnego społeczeństwa. Długofalowo może być narażony na utratę poparcia, a może nawet władzy, jeśli wojna będzie się przeciągać.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Blanka Aleksowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.