Na ratunek, bo skarpa w Dobrzyniu może się z hukiem osunąć

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Na ratunek, bo skarpa w Dobrzyniu może się z hukiem osunąć

Marek Weckwerth

Do Wisły może osunąć się cała Góra Zamkowa, a wraz z nią spora część Dobrzynia. Skarpę trzeba umocnić. Na tę i trzy inne inwestycje znalazły się wreszcie pieniądze.

Gdy na Dobrzyń patrzy się ze statku płynącego Wisłą, jak na dłoni widać skalę problemu - to wnoszące się ponad 60 m nad wodę urwiska.

Są niezwykle malownicze i kryją kawał historii miasteczka i całego naszego regionu. Mowa przecież o Górze Zamkowej, na której od X wieku znajdował się gród, stanowiąc w latach 1288-1327 siedzibę udzielnych książąt dobrzyńskich.

- Nasze piękne miasteczko leży nad Wisłą. Budowa włocławskiej tamy spowodowała straty, które cały czas się powiększają - mówi Marzena Niekraś, zastępca burmistrza. - Musimy ustabilizować wiślaną skarpę. Chcemy uratować Górę Zamkową, kościół i samo miasteczko.

Więcej o zagrożeniu osuwiskami w naszym regionie przeczytasz w dalszej części artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.