Na misjach przez ostatnie pół wieku było około 100 tys. żołnierzy. Tylko niewielki procent z nich chce mieć dodatkowe uprawnienia

Czytaj dalej
Fot. Fot. Bartek Syta
Piotr Subik

Na misjach przez ostatnie pół wieku było około 100 tys. żołnierzy. Tylko niewielki procent z nich chce mieć dodatkowe uprawnienia

Piotr Subik

Wojsko. - Po co mi dokument, z którego oprócz satysfakcji nie mam żadnej korzyści? Tylko będzie mi zajmował miejsce w portfelu, a żeby go dostać, stracę czas, choćby na zdobycie zaświadczenia o niekaralności. U nas to jeszcze żaden problem, ale ludziom z „zielonych” garnizonów, położonych gdzieś na odludziu, naprawdę trudno się dziwić - mówi wprost żołnierz z Krakowa, który kilkakrotnie był na misjach w Iraku i Afganistanie. To jego komentarz do problemu, na który uwagę zwróciła ostatnio Fundacja Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints.

Z danych MON wynika, że status weterana przyznano dotychczas niespełna 19 tys. żołnierzy, zaś status weterana poszkodowanego 767. Urzędnicy rozpatrują kolejne ponad 400 wniosków. Jednak odkąd w 1953 r. polscy wojskowi pojechali jako rozjemcy na Półwysep Koreański, w misjach poza granicami kraju udział wzięło grubo ponad 100 tysięcy żołnierzy. A kolejni służą obecnie m.in. w Afganistanie, Iraku i na Bałkanach.

- Mamy więc kuriozalną sytuację, w której koledzy byli na misjach po cztery, pięć razy, ale nie wystąpili o legitymację, więc w rozumieniu prawa nie są… weteranami. Prawda jest taka, że uprawnienia powinny być przyznawane z automatu, zaraz po powrocie z misji - zauważa st. chor. szt. w stanie spoczynku Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

W dalszej części tekstu:

  • Na jakie przywileje mogą liczyć żołnierze wracający z misji?
  • Dlaczego nie wszyscy starają się o uzyskanie statusu weterana?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.