Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Na misjach przez ostatnie pół wieku było około 100 tys. żołnierzy. Tylko niewielki procent z nich chce mieć dodatkowe uprawnienia

Czytaj dalej
Fot. Fot. Bartek Syta
Piotr Subik

Na misjach przez ostatnie pół wieku było około 100 tys. żołnierzy. Tylko niewielki procent z nich chce mieć dodatkowe uprawnienia

Piotr Subik

Wojsko. - Po co mi dokument, z którego oprócz satysfakcji nie mam żadnej korzyści? Tylko będzie mi zajmował miejsce w portfelu, a żeby go dostać, stracę czas, choćby na zdobycie zaświadczenia o niekaralności. U nas to jeszcze żaden problem, ale ludziom z „zielonych” garnizonów, położonych gdzieś na odludziu, naprawdę trudno się dziwić - mówi wprost żołnierz z Krakowa, który kilkakrotnie był na misjach w Iraku i Afganistanie. To jego komentarz do problemu, na który uwagę zwróciła ostatnio Fundacja Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints.

Z danych MON wynika, że status weterana przyznano dotychczas niespełna 19 tys. żołnierzy, zaś status weterana poszkodowanego 767. Urzędnicy rozpatrują kolejne ponad 400 wniosków. Jednak odkąd w 1953 r. polscy wojskowi pojechali jako rozjemcy na Półwysep Koreański, w misjach poza granicami kraju udział wzięło grubo ponad 100 tysięcy żołnierzy. A kolejni służą obecnie m.in. w Afganistanie, Iraku i na Bałkanach.

- Mamy więc kuriozalną sytuację, w której koledzy byli na misjach po cztery, pięć razy, ale nie wystąpili o legitymację, więc w rozumieniu prawa nie są… weteranami. Prawda jest taka, że uprawnienia powinny być przyznawane z automatu, zaraz po powrocie z misji - zauważa st. chor. szt. w stanie spoczynku Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

W dalszej części tekstu:

  • Na jakie przywileje mogą liczyć żołnierze wracający z misji?
  • Dlaczego nie wszyscy starają się o uzyskanie statusu weterana?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Piotr Subik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.