Na drogach leje się krew, odczuwamy ból i tracimy co roku 50 miliardów złotych

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Marek Weckwerth

Na drogach leje się krew, odczuwamy ból i tracimy co roku 50 miliardów złotych

Marek Weckwerth

Rozmowa z dr inż. Agatą Jaździk- Osmólską z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach o kosztach wypadków drogowych.

To co dzieje się na polskich drogach to szaleństwo, którego skutkiem jest rosnąca liczba wypadków śmiertelnych. Nikt nie wyceni bólu ofiar - tych, które przeżyły, bądź osób tracących najbliższych. Jak wiem, można jednak wyliczyć koszt jednego wypadku drogowego.
Skutki wypadków drogowych dzielę na trzy kategorie: pierwsza to straty osobowe, druga emocjonalne i wreszcie ta ostatnia, którą badam od wielu lat związana jest z ekonomią. Zanim opiszę dokładniej tę trzecią kategorię, warto wspomnieć, że w kontekście wypadków drogowych najczęściej zapomina się o stratach emocjonalnych. To że nam nic się nie stało na ciele, nie oznacza, że nie będziemy cierpieć emocjonalnie. Ale to cierpienie trudno jest wycenić w złotówkach.

Pani koncentruje się na wycenie strat ekonomicznych. Co to oznacza?
Mówiąc całkiem bezdusznie chodzi o to, co ten człowiek, ofiara wypadku, „produkuje”, czyli jak jest wartościowy dla społeczeństwa z punktu widzenia gospodarki. Szacuję straty w produktywności ofiar wypadków, z tego tytułu, że ktoś zginął albo został ciężko poszkodowany. Jest to tak zwana metoda kapitału ludzkiego. Rozwijam ją jeszcze o koszty restytucji, czyli ponoszone przez służby wyspecjalizowane w likwidacji skutków wypadków, służbę zdrowia i inne koszty operacyjne, a zatem pracę prokuratury, więziennictwa, wreszcie - jeśli wypadek kończy się śmiercią - dodaję koszt pogrzebów. Z aktualnych wyliczeń wynika, że w Polsce wartość statystycznego życia ludzkiego w aspekcie zagrożeń w ruchu drogowym wynosi około 2 milionów złotych.

Jaki jest ogólny koszt wypadków w roku, jakie jest obciążenie budżetu państwa? - o tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marek Weckwerth

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.