Filip Bares

Mundial w liczbach, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o rosyjskiej imprezie

Filip Bares

Już w czwartek kibice futbolu zjednoczą się przed telewizorami i na stadionach dzięki rozpoczęciu mistrzostw świata w piłce nożnej. Czas przedstawić najważniejsze fakty - a raczej liczby - związane z największą sportową imprezą globu.

1

Na tyle dni przed rozpoczęciem mundialu pracę stracił selekcjoner reprezentacji Hiszpanii Julen Lopetegui. Trener La Furia Roja został zwolniony po tym, jak wyszło na jaw, że uzgodnił warunki współpracy z Realem Madryt podczas przygotowań do rosyjskiej imprezy. Mistrzów świata z 2010 r. poprowadzi teraz były obrońca Królewskich i dyrektor sportowy kadry Fernando Hierro.

2

Na tylu kontynentach zostanie rozegrany tegoroczny mundial. W 2002 r. mistrzostwa świata zostały po raz pierwszy rozegrane na terenie dwóch odrębnych państw - Korei Południowej i Japonii. W tym roku odbędzie się on po raz pierwszy na dwóch różnych kontynentach jednocześnie - w Europie i Azji. Co ciekawe, w Rosji zobaczymy również dwie debiutujące reprezentacje - Islandii i Panamy.

2,5

Tyle tysięcy kilometrów są od siebie oddalone stadiony w Kaliningradzie i Jekaterynburgu. Jest to największy taki dystans nie tylko na tegorocznym turnieju, ale również w historii mistrzostw świata. Oprócz 2,5 tysiąca kilometrów te dwa miasta dzielą również trzy strefy czasowe.

5

Będzie to piąty mundial dla Meksykanina Rafaela Marqueza. Dzięki powołaniu wyrównał tym samym rekord dzielony przez Lothara Matthäusa, Gianluigiego Buffona i swojego rodaka Antonio Carbajala. W przypadku spędzenia chociaż minuty na boisku dołączy on do Matthäusa i Carbajala jako zawodnik, który wszedł na boisko na pięciu różnych mundialach, bowiem Buffon nie zagrał ani sekundy w 1998 r. Odpadnięcie Włochów w barażach ze Szwecją jest tym bardziej bolesne, gdyż stracił on szansę na zostanie pierwszym piłkarzem, który pojechał na sześć różnych mundiali. Pięć to również rekordowa liczba triumfów w turnieju. Ta sztuka udała się jak na razie tylko Brazylii (1958, 1962, 1970, 1994 i 2002). W tym roku przed szansą na wyrównanie tego wyczynu staną Niemcy, którzy czterokrotnie wygrywali ostatni mecz turnieju (1954, 1974, 1990 i 2014).

8

W tylu edycjach mistrzostw świata wzięła udział reprezentacja Polski, włącznie z rosyjskim turniejem. Debiut zaliczyliśmy w 1938 r., gdzie pamiętny mecz z Brazylią rozegrał Ernest Wilimowski, strzelając drużynie Canarinhos aż cztery bramki. Na kolejny występ rodaków musieliśmy czekać aż do 1974 r. i trzeciego miejsca Orłów Górskiego. Polacy zagrali na mundialu również w 1978, 1982, 1986, 2002 i 2006 r. Jest to również liczba państw, które triumfowały w historii turnieju (Brazylia, Niemcy, Urugwaj, Włochy, Argentyna, Anglia, Hiszpania i Francja).

10

Tyle bramek w mistrzostwach świata ma najskuteczniejszy zawodnik grający na tegorocznej imprezie Thomas Müller. Niemiec zagrał do tej pory na dwóch mundialach - w 2010 r. w RPA i w 2014 r. w Brazylii. W obu tych turniejach strzelił po pięć goli, co raz (w 2010 r.) dało mu koronę króla strzelców... razem z trzema innymi piłkarzami: Wesleyem Sneijderem, Davidem Villą i Diego Forlanem. Z 10 trafieniami na koncie Müller zajmuje 8. miejsce w historii rozgrywek i ma tyle samo trafień co Grzegorz Lato, który potrzebował aż siedmiu meczów więcej, by dokonać tej sztuki.

11

To liczba miast, w których zostaną rozegrane mecze na mistrzostwach świata w Rosji. Piłkarze zagrają w Kazaniu, Petersburgu, Kaliningradzie, Niżnym Nowogrodzie, Wołgogradzie, Jekaterynburgu, Soczi, Samarze, Sarańsku, Rostowie nad Donem i Moskwie. Cztery lata temu w Brazylii liczba miast wynosiła 12.

12

Na dwunastu stadionach zagrają też reprezentacje w Rosji, bowiem Moskwa posiada dwa obiekty zgłoszone do turnieju. Mecze odbędą się na stadionie Łużniki i Otkrytije Arena. Ten pierwszy ma pojemność 81 tys. miejsc, a drugi - 45 360. Na stadionie Łużniki został również rozegrany pamiętny finał Ligi Mistrzów w 2008 r. pomiędzy Manchesterem United a londyńską Chelsea, w którym kapitan The Blues John Terry poślizgnął się podczas serii jedenastek. W 1980 r. odbyły się na nim igrzyska olimpijskie, natomiast w 2013 r. rozpoczęto modernizację obiektu na tegoroczną imprezę. Na nim również zostanie rozegrany mecz otwarcia turnieju i wielki finał mistrzostw świata 15 lipca.

16

Tylu piłkarzy wyśle do Rosji Manchester City. Żaden inny klub nie może się pochwalić taką liczbą zawodników na największej światowej imprezie. Z obozu mistrzów Anglii na mundial pojechali: Kyle Walker, John Stones, Fabian Delph, Raheem Sterling (wszyscy Anglia), Ederson, Danilo, Fernandinho, Gabriel Jesus (wszyscy Brazylia), Sergio Aguero, Nicolas Otamendi (obaj Argentyna), Vincent Kompany, Kevin De Bruyne (obaj Belgia), Bernardo Silva (Portugalia), David Silva (Hiszpania), Benjamin Mendy (Francja) i Ilkay Gundogan (Niemcy). Do tego ostatniego mógł jeszcze dołączyć Leroy Sane, ale mimo fenomenalnego sezonu, okraszonego nagrodą młodego piłkarza Premier League, trener Joachim Löw nie powołał go na mundial. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Real Madryt - 15, a trzecie FC Barcelona - 14.

20

To liczba zespołów, które zagrają na swoim drugim mundialu z rzędu. Te reprezentacje to Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Kolumbia, Meksyk, Kostaryka, Niemcy, Anglia, Francja, Chorwacja, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Szwajcaria, Australia, Japonia, Korea Południowa, Nigeria, Iran i gospodarz Rosja.

21

Rosyjski mundial będzie 21. w historii piłki nożnej. Do tej pory cztery państwa dostąpiły zaszczytu organizowania tej imprezy dwukrotnie - Brazylia (1950, 2014), Francja (1938, 1998), Włochy (1934, 1990) i Meksyk (1970 i 1986). Z tych krajów najdłużej na ponowną organizację czekała Brazylia, bowiem aż 64 lata, a najkrócej Meksyk - 16. Wśród gospodarzy turnieju sześciokrotnie zdarzyło się, by sięgnęli po mistrzostwo świata na własnym terenie. Ostatnią drużyną, której udała się ta sztuka, była Francja w 1998 r. Natomiast jedynym zespołem, który nawet nie awansował do fazy pucharowej turnieju, było RPA w 2010 r. Dla Brazylii będzie to również 21. udział w finałach mistrzostw świata - rekord.

32

Tyle drużyn zagra łącznie na turnieju w Rosji. Taki właśnie format obowiązuje od 1998 r., który zastąpił poprzedni z 1982 r., według którego przez 16 lat grały 24 zespoły. Ta reforma pomogła przede wszystkim otworzyć drogę większej liczbie państw z Afryki czy Azji w kwalifikacjach. Obecny format ma jednak się skończyć w 2026 r., kiedy to na mistrzostwach świata ma zagrać aż 48 reprezentacji.

64

To liczba meczów, które zostaną rozegrane podczas rosyjskiej imprezy. Pierwszy i ostatni odbędzie się na stadionie Łużniki w Moskwie. W meczu otwarcia turnieju gospodarze zmierzą się z reprezentacją Arabii Saudyjskiej. Z 64 spotkań 48 zostanie rozegranych w fazie grupowej podzielonej na osiem grup po cztery zespoły - reszta w fazie pucharowej.

171

Tyle bramek padło na mundialu w Brazylii. Jest to dzielony rekord razem z francuskim turniejem z 1998 r. Kolejny na liście jest mundial z 2002 r., gdzie w Korei Południowej i Japonii padło 161. W tym roku według bukmacherów pobicie rekordu goli całego turnieju jest mało prawdopodobne.

89 tys.

Tyle biletów kupili obywatele Stanów Zjednoczonych na tegoroczną imprezę, mimo że ich reprezentacji zabraknie na turnieju. Poza gospodarzami imprezy jest to najlepszy wynik wśród sprzedaży biletów i pokazuje, jak futbol prężnie się rozwija za oceanem.

330 tys.

To populacja debiutującej na mundialu Islandii. Według danych statystycznych z 2016 r. teren gospodarzy turnieju Rosji zamieszkują ponad 144 miliony ludzi. Jest to około 436 razy więcej niż we wspomnianej Islandii. W Polsce jest ponad dwa razy więcej zarejestrowanych piłkarzy.

1,6 mln

Tylu turystów ma odwiedzić Rosję w czasie trwania mistrzostw świata. Daje to średnią ponad 50 tysięcy turystów dziennie. Takie wydarzenia potrafią wpłynąć znacząco na gospodarkę kraju nawet na kilka czy kilkanaście lat.

38 mln

Jest to nagroda pieniężna, którą dostanie federacja zwycięskiej drużyny. W porównaniu z mundialem w Brazylii kwota ta wzrosła o 5 milionów dolarów. Pula nagród w tym roku stanowi łącznie 400 milionów dolarów, a każdy zespół - niezależnie od wyników - ma gwarantowane 8 milionów dolarów.

12 mld

To kwota w dolarach, jaką gospodarze turnieju wydali na jego organizację. Jest to o trzy miliardy mniej niż Brazylia w 2014 r. Dla porównania, w tym samym roku Rosja wydała rekordowe 50 miliardów na organizację igrzysk olimpijskich w Soczi.

Filip Bares

Futbol to moja pierwsza miłość, a NBA druga. "Janusz" NFL i MLB, bo czasu brakuje. Nigdzie nie czuję się tak dobrze jak na korcie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.