MTP powinny się skupić na biznesie, a nie gaszeniu pożarów

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

MTP powinny się skupić na biznesie, a nie gaszeniu pożarów

Błażej Dąbkowski

Czy wyprzedaż majątku poznańskich Targów, przejęcie hali sportowo-widowiskowej „Arena” i budowa parkingu dla mieszkańców to dobry pomysł na ich rozwój? Zdania są podzielone.

Czy władze Poznania wykorzystują Międzynarodowe Targi Poznańskie do prowadzenia inwestycji, którymi powinny zajmować się inne spółki i jednostki miejskie? W piątkowym wydaniu „Głosu” próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania dotyczące wyprzedaży nieruchomości należących do MTP, przejęciu hali Arena (wraz z przeprowadzeniem modernizacji) oraz budowy

wielopoziomowego parkingu przez skomunalizowaną dwa lata temu spółkę. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prezes MTP Przemysław Trawa nie mają wątpliwości, że obrany kierunek rozwoju Targów jest słuszny. Z kolei eksperci oraz pracownicy krytykują rewolucyjne plany władz miasta.

Arena? Dlaczego nie!

MTP powinny się skupić na biznesie, a nie gaszeniu pożarów
Waldemar Wylegalski Andrzej Byrt prezesem MTP był w latach 2009-2014

Andrzej Byrt, były prezes MTP, a dziś osoba doradzająca zarządowi spółki uważa, że Arena może świetnie służyć Targom, jako obiekt, w którym będą organizowane mniejsze wydarzenia kulturalne np. koncerty.

- To źródło dodatkowych zysków. Traktowałbym to jako wzbogacenie kompetencji MTP. Imprezy kulturalne, sportowe, dlaczego nie?

- mówi. Zaznacza przy tym, że wszystko wymaga przeprowadzenia rachunku, analizy, która może przemawiać za takim rozwiązaniem.

- Decyzji obecnego zarządu MTP i właściciela nie oceniam jako łatania dziury w budżecie miasta czy innych miejskich spółek. Od dawna planowaliśmy na Targach sprzedaż terenu przy ulicy Matejki. To idealne miejsce pod budownictwo mieszkaniowe. Tamtejsze magazyny można przenieść - dodaje Byrt.

W decyzjach MTP dotyczących budowy parkingu, ani sprzedaży gruntu, były prezes niegospodarności nie dostrzega. Nie dziwią go także wyniki finansowe spółki (jeśli 2017 rok zamknie się zyskiem miliona złotych, będzie to można uznać za duży sukces). - Targi przeżywały swoją świetność w latach 90. i miały wielomilionowe zyski, gdy nie było wówczas dla nich w Polsce konkurencji. Teraz imprez targowych są dziesiątki. Dla kondycji MTP nie bez znaczenia był także kryzys gospodarczy, jaki dotknął Europę - stwierdza. Andrzej Byrt wierzy, że Targi nadal będą się rozwijały.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co o sytuacji MTP myślą Tomasz Stachowiak z PO i Bartłomiej Wróblewski z PiS.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.