Anna Janik

Moralność nauczycieli pod lupą

Kwestie moralne i etyczne zachowania pedagogów już reguluje Karta Nauczyciela. Zgodnie z zapisem, każdy nauczyciel powinien być wzorem dla uczniów Fot. K.Kapica Kwestie moralne i etyczne zachowania pedagogów już reguluje Karta Nauczyciela. Zgodnie z zapisem, każdy nauczyciel powinien być wzorem dla uczniów
Anna Janik

Co ma wspólnego moralność nauczycieli z finansowaniem oświaty? Otóż zgodnie z projektem ustawy o finansowaniu zadań światowych, nad którymi prace zakończyła właśnie specjalna sejmowa podkomisja, ma wiele.

Podkarpacki Kurator Oświaty o tym, jaki powinien być dobry nauczyciel

W projekcie znalazł się bowiem zapis, po którym w środowisku rozpętała się burza. Projekt mówi o tym, że „prezentowanie postawy moralnej i etyczne postępowanie nauczyciela” będzie przedmiotem stałej oceny przez dyrektora”.

ZNP: to szykana

Innymi słowy, to od tego, jakie postawy moralne i etyczne nauczyciela uzna za właściwe jego przełożony, będzie zależał awans zawodowy pedagoga. A w konsekwencji również uznaniowa premia - potoczne nazywana „nauczycielskim 500 plus”, która ma być przyznawana niektórym nauczycielom po 2019 r. I tu pojawia się problem, bo postawa moralna to pojęcie niezwykle szerokie. Projekt nie definiuje, według jakiego systemu moralności będą oceniani nauczyciele i czy ich zachowania będą oceniane podczas wykonywania obowiązków zawodowych, czy również w życiu prywatnym.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in. jak pomysł oceniają nauczyciele.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.