Modernizacje dla kultury

Czytaj dalej
Zofia Gołubiew

Modernizacje dla kultury

Zofia Gołubiew

Szanowni Państwo, grudzień to nie tylko okres świąteczny, ale i czas podsumowań mijającego roku. Sypną się w mediach pochwały i nagany działań w różnych dziedzinach. Zapewne będzie i tak, że te same dokonania będą przez jednych wychwalane, a przez drugich krytykowane - ale taka to już nasza „uroda”.

I ja odezwę się jeszcze, mówiąc o roku 2017 i o moich obserwacjach. Dzisiaj chcę wyrazić wielką radość i jednocześnie wielką nadzieję z powodu tego, że ruszyło kilka ważnych działań inwestycyjnych związanych z kulturą.

Myślę tu o Muzeum Historii Fotografii, które działa „jak burza”. Otrzymało właśnie fundusze na remont budynku przy ul. Józefitów, a intensywnie stara się o środki na generalny remont hali przy ul. Rakowickiej. Znam oba te projekty i zapewniam Państwa, że będą to nowe cenne miejsca na mapie kultury Krakowa. Temu Muzeum została też powierzona pięknie konserwatorsko wyremontowana Strzelnica na Woli - z pewnością zostanie przez nich świetnie i mądrze zagospodarowana.

Cieszy wiadomość o tym, że kończą się problemy z remontem i modernizacją Bunkra Sztuki. Niedługo rozpoczną się tam prace. Czas już naprawdę najwyższy, aby ten surowy, brutalistyczny w stylu budynek pięknie zakontrastował z secesyjnym Pałacem Sztuki.

Ogromnie ważne jest również, że po latach borykania się z różnego rodzaju przeciwnościami zabłysło światełko nadziei dla krakowskiej muzyki. Filharmonia wkrótce rozpocznie działania modernizacyjne, Akademia Muzyczna jest u progu budowy nowej siedziby na Bulwarze Kurlandzkim, a niedawno upór i starania Przewodniczącego Kazimierza Barczyka zostały uwieńczone sukcesem: podpisano akt notarialny w sprawie pozyskania gruntu na tym samym Bulwarze, co otwiera drogę do powstania Centrum Muzyki, o które walka toczy się od lat.

Zapewne wkrótce nasze Muzeum Narodowe zakończy prace remontowe i urządzi na nowo ekspozycję w pozyskanym przed rokiem Muzeum Czartoryskich. O nowym centrum magazynowym Muzeum Historycznego - następnym razem.

A więc dobrze się dzieje wokół krakowskiej kultury. Niechby jeszcze „wieszakami na reklamy” przestały być oba dawne hotele: Cracovia i Forum, a przede wszystkim niechby wreszcie udało się rozwiązać skandaliczną, patową sytuację Domu im. Józefa Piłsudskiego na Oleandrach…do tej sprawy jeszcze wrócę.

Zofia Gołubiew

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.