Grażyna Starzak

Moc prezentów czeka na Franciszka

Grażyna Starzak

ŚDM. Pośród darów jest już dzieło wykonane przez krakowskie przedszkolaki oraz płótno z adhortacją, zszyte w Lublinie ze 113 kawałków

Ręcznie wykonany rower, różaniec z ciasta chlebowego, księga z zapisanymi w niej „uczynkami miłosierdzia”, kielichy mszalne i krzyż jubileuszowy - takie dary otrzyma papież Franciszek od Polaków w czasie pielgrzymki do naszego kraju. Sam zresztą niejednokrotnie przekazywał prezenty na rzecz różnych osób mieszkających w Polsce. Na aukcję, organizowaną przez fundację Anny Dymnej, która zbierała pieniądze na rehabilitację Krzysztofa Globisza, papież przysłał cenny szwajcarski zegarek i wieczne pióro firmy Marlen.

Chlebowa modlitwa

Relacje pisemne, filmy, prace plastyczne, fotoreportaże i reportaże w wersji audio składają się z kolei na „Księgę Czynów Miłosierdzia”, która podczas ŚDM zostanie wręczona papieżowi. Tworzyli ją pojedynczy młodzi ludzie, grupy przyjaciół, grupy szkolne, duszpasterstwa i wspólnoty religijne.


Autor: Joanna Urbaniec

Kolejny prezent przygotowany dla papieża będzie zapewne szczególnie bliski jego sercu, bo wykonały go własnoręcznie małopolskie przedszkolaki. Różaniec z chleba przygotowały Martynka, Stasiu oraz uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 im. Jana Pawła II w Krakowie. Praca nie była łatwa, ale dzieci włożyły w nią dużo serca i zaangażowania. Nad wszystkim czuwał Stanisław Kmiecik - artysta malujący nogami. - Bardzo bym chciała, żeby ten różaniec spodobał się papieżowi - mówi 5,5-letnia Martynka. Ten wyjątkowy prezent przekaże Franciszkowi Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego. - Jestem przekonany, że papież doceni ten niezwykły dar i będzie nim ogromnie poruszony. W końcu różaniec zrobiony ze szczerej dobroci serca i z dziecięcym zaangażowaniem ma wartość nie do przecenienia - mówi marszałek Krupa.

Jednym z bardziej oryginalnych prezentów, jakie otrzyma Franciszek, będzie ręcznie zrobiony rower: dar od firmy Lang Team. Jej dyrektorem jest były znakomity kolarz Czesław Lang, który ma osobiście wręczyć rower papieżowi. - Podczas rozpoczynającego się niebawem wyścigu Tour de Pologne będziemy promować Światowe Dni Młodzieży, a start etapu, który zakończy się w Zakopanem, zamierzamy rozpocząć przy papieskim ołtarzu w Brzegach koło Wieliczki - mówi Czesław Lang.

Równie oryginalny jest prezent, który powstał zbiorowym wysiłkiem polskiej młodzieży, a wręczą go uczniowie lubelskich szkół. To mające 300 metrów długości płótno, na którym młodzież spisała adhortację „Evangelii gaudium” (Radość Ewangelii) papieża Franciszka. Dzieło tworzyła młodzież w całej Polsce. Płótno podzielono na 113 kawałków, które zostały na koniec połączone przez uczniów Zespołu Szkół Odzieżowych w Lublinie.

Papież Franciszek otrzyma także ręcznie haftowane ornaty, kielichy mszalne i obrazy. Na zakończenie mszy świętej na Wałach Jasnogórskich w Częstochowie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w imieniu polskich biskupów ofiaruje papieżowi krzyż wykonany z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Dary dla papieża przygotowali także ojcowie paulini, gospodarze Jasnej Góry. Będzie wśród nich kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

Nie można oczywiście zapomnieć o „Księdze Miłosierdzia”, którą tworzą obecnie mieszkańcy Krakowa, Wieliczki oraz turyści, odwiedzający Campus Misericordiae. Księga ta szybko się zapełnia, a pierwszego wpisu dokonał sam kard. Stanisław Dziwisz. Są w niej także adnotacje w obcych językach. Życzenia papieżowi Franciszkowi przekazali w ten sposób m.in. członkowie delegacji Fundacji Kościuszkowskiej z Nowego Jorku, która udziela stypendiów młodzieży i naukowcom z Polski i USA.

10 tysięcy eksponatów

Poprzednik papieża Franciszka - Benedykt XVI, który był w Polsce od 25 do 28 maja 2006 roku - również otrzymał od Polaków wiele darów. Mógł je ofiarować każdy wierny, przynosząc prezenty przed pielgrzymką do krakowskiej kurii. Strona watykańska prosiła jedynie, by Polacy nie ofiarowali papieżowi kosztownych przedmiotów. Do kurii przyniesiono wtedy m.in. kielichy mszalne, obrazy, albumy, ale też model łodzi flisackiej w podarunku od flisaków z Pienin. Oryginalny dar przygotowała Benedyktowi XVI grupa krakowskich kibiców, oddając krew w szpitalach.

Z papieży najwięcej podarunków od Polaków dostał, co zrozumiałe, Jan Paweł II. Dzisiaj są traktowane jak relikwie. Jedne trafiły do parafii, inne znajdują się w Ośrodku Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Dary te to często cenne obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki, tkaniny, medale. Jest też dużo wyrobów rękodzielniczych, amatorskich i pamiątkarskich. Wszystko to tworzy razem niesamowitą mozaikę form, stylu i treści. Powstała w ten sposób kolekcja liczy ok. 10 tys. skatalogowanych eksponatów.

Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.