Mniej Ukraińców, ale również Azjatów otrzymało zezwolenie na pracę w Polsce. Dalszy spadek może mieć złe skutki dla gospodarki

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski/Polska Press
Norbert Ziętal

Mniej Ukraińców, ale również Azjatów otrzymało zezwolenie na pracę w Polsce. Dalszy spadek może mieć złe skutki dla gospodarki

Norbert Ziętal

O 11 proc. zmniejszyła się w ubiegłym roku liczba Ukraińców, którzy otrzymali pozwolenie na pracę w Polsce. O 7 proc. Azjatów. Tymczasem służby graniczne wykrywają coraz więcej cudzoziemców ze Wschodu ze sfałszowanymi pozwoleniami, często wystawionymi na nieistniejące firmy.

Z danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że w 2020 roku w Polsce wydano ponad 64 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli krajów azjatyckich. O 7 proc. mniej niż w 2019 roku. Jednak o wiele większy spadek dotyczy pracowników z Ukrainy. W 2020 r. obywatele tego kraju otrzymali 295 tys. pozwoleń. To o ponad 35 tys. mniej niż rok wcześniej, czyli o ponad 11 proc.

Pozornie spadki wydają się niewielkie, jednak w poprzednich latach, rok do roku, trend był wzrostowy.

- Problem braku siły roboczej dotyka głównie zachodu Polski, jednak powoli dociera również do nas. W ubiegłym sezonie jeszcze jakoś szło, bo dużo Polaków z powodu koronawirusa nie wyjechało do Holandii, Irlandii czy innych krajów. Zostali u nas i rozglądali się za pracą. W tym roku może być inaczej, bo jednak zarobki u nas, a na Zachodzie są różne - mówi właściciel sporej plantacji malin z powiatu przemyskiego.

Zdaniem ekspertów Personnel Service pomimo spadków i odwrócenia trendu wzrostowego notowanego w poprzednich latach, pracodawcy nadal będą sięgać po kadrę z Azji, choć głównie zależy im na Ukraińcach.

Dlaczego spadek liczby pozwoleń dla Ukraińców był większych niż w przypadku Azjatów? Być może to efekt innego podejścia do kwestii koronawirusa, ale może to być spowodowane faktem, że Ukraińcy zaczęli wybierać pracę w krajach, w których mogą więcej zarobić niż w Polsce.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.