Młodzi będą się modlić na Polach Miłosierdzia

Czytaj dalej
Fot. fot. Adam Wojnar
(JOL)

Młodzi będą się modlić na Polach Miłosierdzia

(JOL)

Brzegi, Kokotów, Wieliczka. Wielickie przygotowania do goszczenia młodych z całego świata idą pełną parą. Budowa „unijnej” infrastruktury w Brzegach i Kokotowie dobiega końca, a w przyszłym roku planowane są tam kolejne duże inwestycje.

Wielicki odcinek nowej drogi, która połączy teren, gdzie papież Franciszek odprawi nabożeństwo dla pielgrzymów z całego świata, z węzłem Rybitwy, jest już gotowy. Kończy się także budowa blisko 2,5 km dróg wewnętrznych, 800 m chodników i oświetlenia, na które gmina otrzymała dotację z funduszy unijnych na lata 2007-2013.

Autor: Joanna Urbaniec

Infrastruktura warta ponad 20 mln zł powstała w rekordowym czasie. - W ciągu roku zrobiliśmy to, co w normalnym trybie trwałoby trzy lata! Ale pracy wciąż jest mnóstwo - mówi Piotr Ptak, pełnomocnik burmistrza Wieliczki do spraw komunalnych.

Zakrystia w olbrzymiej hali
Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, którego zapytaliśmy, czy pamięta jak zareagował, gdy w marcu ogłoszono oficjalnie, że główne uroczystości ŚDM odbędą się na terenie jego gminy, mówi że bardziej utkwiła mu w pamięci chwila, w której pojawiła się szansa, że tzw. Pola Kokotowskie mogą stać się sceną spotkania młodych z całego świata. - Chodziłem po tym terenie z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Było to szczere pole, z błotem i chmarami komarów. Pomyślałem, że kardynał ma wielką odwagę biorąc ten obszar pod uwagę jako miejsce organizacji ŚDM - wspomina burmistrz Artur Kozioł.

Na obszarze nazywanym Brzegi - Kokotów stoi już m.in. hala o powierzchni 13,5 tysiąca metrów kwadratowych. Będzie centrum logistycznym ŚDM. W niej także przebierać się będą księża i biskupi podczas uroczystości ŚDM. Przygotowane zostaną też pomieszczenia dla papieża Franciszka. Obiekt, wybudowany przez 7r Logistic, będzie wykorzystany na potrzeby międzynarodowego wydarzenia. Szefowie spółki mówią, iż są „dumni, że mogą być częścią tak ważnego projektu, jak ŚDM”.

„Misericordiae” dla starszych
Gmina Wieliczka buduje z kolei - około 300 m od miejsca, gdzie podczas Światowych Dni Młodzieży stanie papieski ołtarz - ośrodek dziennego pobytu dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych „Misericordiae”, mający być trwałą pamiątką po ŚDM. Na tym obszarze powstają też: dodatkowe oświetlenie, kolejne drogi i lądowisko dla papieskiego śmigłowca. Trwają prace związane z osuszaniem terenu (m.in. melioracja rowów).

Wszystkim tym, co związane jest z przyszłorocznym spotkaniem młodych, zajmuje się w Wieliczce specjalny 12-osobowy zespół. Przedstawiciele władz gminy oraz urzędnicy wizytują „papieski” teren nawet kilka razy dziennie. Brzegi są bowiem priorytetem.

- Moja żona mówi, że od pewnego czasu bardziej „mieszkam” na Polach Kokotowskich, niż w domu... - przyznaje Artur Kozioł. - W Brzegach jest już sporo zrobione, ale jeszcze dużo przygotowań przed nami - dodaje.

Przygotowania Wieliczki są wzorcowe
Co trzeba jeszcze zrobić? To m.in. przebudowa paru ważnych dróg. W pierwszych miesiącach 2016 roku Wieliczka zamierza gruntownie zmodernizować trzy drogi w Kokotowie i Brzegach, natomiast powiat wielicki przebuduje - łącznie z wykonaniem chodnika - 2,2 km drogi w Śledziejowicach, wiodącej m.in. do Brzegów.

Nic więc dziwnego, że kardynał Stanisław Ryłko powiedział ostatnio, że „przygotowania Wieliczki do Światowych Dni Młodzieży są wzorcowe”.

Rekolekcje „Dla nas i całego świata”
Przed Światowymi Dniami Młodzieży, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, co miesiąc, od grudnia do czerwca, będą odbywać się spotkania rekolekcyjne. Goście z Polski i świata podejmą temat miłosierdzia w wielu aspektach. W pierwszym spotkaniu wzięli udział ojcowie Antonello Cadeddu i Enrique Porcu, misjonarze ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia z Brazylii. W kolejnych - nauki głosić będą ks. Michał Olszewski SCJ (16 stycznia) i o. Adam Szustak OP (20 lutego). Rekolekcje są relacjonowane na żywo w internecie oraz nagrywane, tłumaczone i umieszczane na stronie internetowej.
www.krakow2016.com/ dla-nas-i-calego-swiata

Wesprzyj ŚDM
Aspekt duchowy i religijny to najważniejszy wymiar Światowych Dni Młodzieży.

Jednak spotkanie młodych z papieżem to także przedsięwzięcie, którego skala z trudem przemawia do wyobraźni. Zadaniem Komitetu Organizacyjnego jest jak najlepsze przyjęcie pielgrzymów (ułatwienia dla niepełnosprawnych, zaplecze socjalne, bezpieczeństwo, informacja) i przygotowanie uroczystości (organizacja liturgii, szaty liturgiczne, budowa ołtarzy, wydarzenia kulturalne). Nawet niewielka wpłata będzie realną pomocą w dziele, które tworzymy. Wesprzyj ŚDM, by móc powiedzieć: miałem w tym swój udział!

www.krakow2016.com/ wesprzyj-sdm

(JOL)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.