mLegitymacja: Na wakacje z legitymacją szkolną w smartfonie? Nie z Poznania

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Monika Kaczyńska

mLegitymacja: Na wakacje z legitymacją szkolną w smartfonie? Nie z Poznania

Monika Kaczyńska

Do wyjazdu na wakacje z mLegitymacją szkolną w aplikacji telefonu komórkowego zachęca Ministerstwo Cyfryzacji. Ale dla większości uczniów to wciąż jeszcze pieśń przyszłości.

Legitymacja szkolna w smartfonie? Dla wielu młodych ludzi w przededniu wakacji byłoby to rozwiązanie idealne.

- Wiadomo, że telefon człowiek ma zawsze przy sobie

- mówi Martyna, licealistka. - A o legitymacji zdarza mi się zapomnieć, zwłaszcza jak w weekend jadę gdzieś tramwajem albo pociągiem i wyjmę ze szkolnego plecaka. Raz nawet musiałam jechać pokazać legitymację po kontroli biletów w autobusie. Odbiłam ulgowy, a legitymacja została w domu.

Ministerstwo Cyfryzacji proponuje proste rozwiązanie: mLegitymację szkolną. To kolejna usługa w ramach programu mObywatel. - MObywatel to aplikacja, stanowiąca rodzaj portfela na dokumenty w smartfonie - wyjaśnia Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji.

- MLegitymacja szkolna to kolejny dokument udostępniany w ten sposób.

Korzystanie z mLegitymacji jest bezpłatne. Szkoła nie musi kupować żadnego nowego sprzętu ani oprogramowania. MLegitymacje mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Aby móc korzystać z tego udogodnienia, wystarczy, że dyrektor szkoły wypełni formularz dostępny na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Potem musi podpisać specjalne porozumienie. Na papierze.

- Po wymianie dokumentów szkoła otrzymuje link do oprogramowania z instrukcją - wyjaśnia Karol Manys.

- Po zainstalowaniu może wydawać mLegitymacje.

Mają one postać QR kodu, który uczeń wczytuje na smartfona z zainstalowaną aplikacją dostępną bezpłatnie w internecie.

W mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowej legitymacji: imię i nazwisko ucznia,numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, datę urodzenia,PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły. Szkoła może taką legitymację unieważnić (np. w razie zgubienia papierowej lub utraty smartfona z mLegitymacją).

- To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie - zachwala Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Na razie jednak wielkopolscy uczniowie muszą zadowolić się wersją papierową legitymacji szkolnych i przed tegorocznymi wakacjami to się już nie zmieni.

- Wiedziałem, że od jakiegoś czasu można mieć mDowód osobisty

- mówi Dariusz Urbanowicz, zastępca dyrektora

poznańskiego Technikum Energetycznego. - Że w takiej formie możemy wydawać także legitymacje szkolne to dla mnie nowość. Po wakacjach zajmiemy się sprawą. Dla uczniów będzie to duże udogodnienie.

O tym, czy wprowadzić mLegitymacje każda ze szkół decyduje indywidualnie. Zdaniem Wiesława Banasia, dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania, dyrektorzy zanim zdecydują się na mLegitymacje będą szukali odpowiedzi na pytanie o kompatybilność oprogramowania z tym, którego używają obecnie m.in. do prowadzenia ewidencji uczniów.

- Z pewnością dla uczniów to udogodnienie i będziemy z dyrektorami naszych placówek o tym rozmawiać - mówi Wiesław Banaś.

- Myślę, że optymistycznie można założyć, że uczniowie z Poznania legitymacje w smartfonach będą mieli przed letnimi wakacjami w 2020 roku.

Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.