Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, konkurs na Fiakra Roku i Śpiew Pytacki. W Zakopanem trwa 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Czytaj dalej
Fot. Piotr Korczak
Marek Długopolski

Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, konkurs na Fiakra Roku i Śpiew Pytacki. W Zakopanem trwa 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Marek Długopolski

Tańce, śpiew i zabawy małych górali, niezwykłe prezentacje kulinarne, orszak weselny oraz tradycyjne wesele góralskie w wykonaniu „Białodunajcan”, a wieczorem wspólna zabawa z „gośćmi weselnymi” w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej - to wszystko czeka na tych, którzy sobotę (14 sierpnia) w Zakopanem zechcą spędzić z 52. Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich.

Góralska tradycja i współczesność

- Nasz festiwal pokazuje, że można połączyć tradycję ze współczesnością i trafić w gusta publiczności, nie tylko zakopiańskiej, ale także przybywającej na festiwal z całej Polski - mówi Joanna Staszak, dyrektor 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. - Nie chodzi tylko o wspaniałe sceniczne widowisko, ale także o przekaz, który ono ze sobą niesie. Dodatkowo element rywalizacji sprawia, że publiczność reaguje bardzo emocjonalnie, ma swoich faworytów. Przyznaje Nagrodę Publiczności, wybiera Najpiękniejszą Góralkę i Najśwarniejszego Górala - zaznacza.

W tym roku o prestiżowe złote ciupagi walczyć będą zespoły z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy, Włoch, a także z Polski - Zbyrcok z Juszczyna, Istebna z Istebnej, Lachy z Nowego Sącza i Regle z Poronina.

15 sierpnia - rozśpiewany korowód ulicami Zakopanego

Zespoły, które przez następne dni będą walczyć o prestiż i honor oraz ich goście, niedzielny poranek (15 sierpnia) rozpoczną od uroczystej mszy św., która zostanie odprawiona w kościele św. Krzyża (godz. 10.30, ul. Zamoyskiego). Po niej ulicami Zamoyskiego i Krupówki - godz. 11.30 - ruszy tradycyjny roztańczony i rozśpiewany barwny korowód.

W niedzielne popołudnie - o godz. 18 - na Dolnej Równi Krupowej odbędzie się malowniczy koncert inauguracyjny.

Niedziela to również święto tych wszystkich, którzy kochają czworonogi. Tego dnia bowiem Dolną Rówień Krupową opanują owczarki podhalańskie.

Festiwal Folkloru Ziem Górskich także w internecie

A co z tymi wszystkimi, którzy pragną wziąć udział w 52. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, a nie mogą przybyć pod Giewont? Ich wszystkich Zakopane zaprasza na do Internetu – na stronę https://festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru/tv/.

On-line transmitowany będzie niedzielny korowód i koncert inauguracyjny, a także występy konkursowe, koncerty towarzyszące, ogłoszenie wyników oraz koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, a także koncert finałowy.

Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, konkurs na Fiakra Roku oraz Śpiew Pytacki

W piątek (13 sierpnia) w ramach MFFZG odbyły się mistrzostwa Podhala w powożeniu oraz konkurs na Fiakra Roku, zaś podczas koncertu na Folkową Nutę sceną zawładnęły - niezwykła i żywiołowa „Zawierucha” oraz kultowe „BratHanki”.

- W piątek, 13-stego weszliśmy pełni gracji i zapału za sprawą – odbywających się na Górnej Równi Krupowej - Mistrzostw Podhala w Powożeniu, konkursu na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki. Emocje były wielkie – mówi Anna Karpiel-Semberecka z Wydziału Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Zakopane.

Zawody otworzył Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, a ksiądz dziekan Bogusław Filipiak pobłogosławił wszystkich zebranych.

Oto wyniki Mistrzostw Podhala w Powożeniu, konkursu na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki

Nagrody powędrowały do:

W kategorii SINGLE zaprzęgi tradycyjne:

W kategorii PARY – zaprzęgi tradycyjne:

W kategorii SINGLE – zaprzęgi sportowe:

W kategorii PARY – zaprzęgi sportowe:

Fiakrem Roku został Stanisław Kuruc!

W konkursie na Śpiew Pytacki jury przyznało dwa II miejsca:

Współorganizatorem zawodów był Związek Podhalan Oddział Zakopane.

Marek Długopolski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.