Misie już się budzą. Co się im śniło podczas zimowego snu

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
prof. Ryszard Tadeusiewicz

Misie już się budzą. Co się im śniło podczas zimowego snu

prof. Ryszard Tadeusiewicz

Za tydzień będzie pierwszy dzień wiosny. Ale już teraz pojawiają się pierwsze doniesienia o tym, że przyroda budzi się do życia. Naprawdę budzą się niedźwiedzie. Widziano tropy przebudzonych niedźwiedzi pod Babią Górą i w Bieszczadach. W Internecie jest śliczny film o małych misiach, które już 9. lutego baraszkowały na beli siana w Baligrodzie. Tatrzańskie niedźwiedzie jeszcze śpią, ale pewnie lada dzień!

Warto może przy okazji przypomnieć kilka faktów na temat zimowego snu u niedźwiedzi. Przeciętnie taki sen trwa 110 dni. W tym czasie zwierzęta nic nie jedzą, więc zużywają zgromadzone wcześniej zapasy w postaci brunatnego tłuszczu. Tracą na wadze przeciętnie pół kg dziennie, ale zużywają o wiele mniej energii, niż podczas normalnej aktywności, ponieważ podczas snu zimowego mają obniżoną temperaturę ciała (z 38 do 33 stopni) i tętno (zamiast 55 skurczów na minutę - zaledwie 6).

Spalanie tłuszczu w organizmie śpiącego niedźwiedzia powoduje wytwarzanie potrzebnej energii, ale także wody (więc zwierzę przez całą zimę nie musi nic pić) oraz cholesterolu - który jednak misiom nie szkodzi. Niedźwiedź budzący się z zimowego snu jest trochę osłabiony (zbadano, że traci 29 proc. siły swoich mięśni), ale człowiek przebywający w łóżku przez 90 dni i dobrze odżywiany traci 54 proc. swej siły, więc misie nad nami górują.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
prof. Ryszard Tadeusiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.