Bartosz Wojsa

Miliard na podwyżki dla nauczycieli? „To wirtualne pieniądze”

Nauczyciele mają zarabiać o 400-548 złotych więcej. Ta kwota ma obowiązywać od 1 września, po podwyżkach MEN Fot. 123rf Nauczyciele mają zarabiać o 400-548 złotych więcej. Ta kwota ma obowiązywać od 1 września, po podwyżkach MEN
Bartosz Wojsa

Gorący komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej, mówiący o dodatkowym miliardzie złotych na podwyżki dla nauczycieli, nie zakończy sporu z nauczycielami. Ci uważają bowiem, że to wirtualne pieniądze. - Propozycje się nie zmieniły, tylko zostały przedstawione w innej konfiguracji - mówią w śląskim oddziale ZNP.

Przyspieszamy podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli (...) Będzie dodatkowo ok. miliarda zł w budżecie - zapowiedziałaAnna Zalewska, minister edukacji narodowej, podczas czwartkowej konferencji prasowej. Zdawałoby się, że nauczyciele osiągnęli sukces, ale ci mówią, że komunikat jest manipulacją MEN.

- Po raz kolejny minister przedstawiła te same propozycje, tylko w innej konfiguracji - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz, rzeczniczka śląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Jakby prześledzić te informacje, nie różnią się one niczym od tych, które były przedstawiane wcześniej. Operuje się „dodatkowym miliardem”, ale to wirtualne pieniądze - dodaje.

Minister Zalewska wyliczała, że dodatkowe zajęcia nauczycieli będą płatne, wprowadzone zostanie nowe świadczenie dla nauczyciela stażysty i rozszerzone zostaną uprawnienia do dodatku za wyróżniającą pracę dla nauczycieli.

Najważniejszy dla nauczycieli wątek, podwyżka wynagrodzeń, również został poruszony. „Od 1 września zrealizowana zostanie całość podwyżek wynagrodzeń planowanych na 3-letni okres. (...) W ciągu 21 miesięcy (licząc od 31 marca 2018 r., kiedy pierwszy raz wzrosło wynagrodzenie nauczycieli) nauczyciele otrzymają łącznie wyższe wynagrodzenie zasadnicze od 371 zł do 508 zł w zależności od stopnia awansu zawodowego. Licząc waloryzację wynagrodzeń, mają to być kwoty” - jak podaje MEN - od 400 do 548 zł.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bartosz Wojsa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.