Miejsca Czerwca [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
CYP

Miejsca Czerwca [ZDJĘCIA]

CYP

Od strajku robotników, po antykomunistyczną manifestację mieszkańców Poznania ponad klasowymi podziałami - 28 czerwca zjednoczył mieszkańców stolicy Wielkopolski w walce o wolność, podmiotowość i godność. Teatrem tego zrywu było całe miasto: protesty i starcia miały miejsce w różnych jego częściach. Chcielibyśmy przypomnieć Wam te miejsca i pokazać, jak wyglądają dziś.

Kolebką wydarzeń, które do najnowszej historii Polski przeszły jako Poznański Czerwiec, były Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielski, w 1956 r. noszące nazwę Zakładów im. Józefa Stalina Poznań, zlokalizowane na Dębcu. To tu rozpoczął się strajk robotników, którzy idąc później w kierunku centrum miasta ze sztandarami "Pracy i chleba", przyciągali w swe szeregi kolejnych protestujących. Z godziny na godzinę, strajk przerodził się w demonstrację ponad wszelkimi podziałami.

Kolejne miejsca Czerwca to m.in. to Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, czyli obecny Zamek Cesarski przy dawnej ul. Czerwonej Armii (dziś Św. Marcin), areszt śledczy przy ul. Młyńskiej czy ul. Kochanowskiego na Jeżycach, gdzie mieścił się Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa. Te miejsca zobaczycie na naszych zdjęciach.Czytaj także:
Wszystko o konkursie Poznań56"
Wszystko o Poznańskim Czerwcu
Nasza kapituła
Jak kręcić filmy?

CYP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.