Międzynarodowe Święto Pszczoły w Przylepie

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Międzynarodowe Święto Pszczoły w Przylepie

Leszek Kalinowski

W sobotę i niedzielę, 6-7 sierpnia, w parku sołeckim w Przylepie odbędzie się Święto Pszczoły. Impreza odbędzie się już po raz drugi.

Sobota i niedziela zapowiada się słodko i zdrowo?
Myślę, że tak właśnie będzie, a to z powodu Drugiego Międzynarodowego Święta Pszczoły, które organizujemy w parku sołeckim w Zielonej Górze Przylepie przy ul. Kolejowej.

My, czyli?
Stowarzyszenie Bractwa Pszczelarzy i Bartników Ziemi Lubuskiej, obecnie zrzesza ono 38 pszczelarzy. I co nas cieszy, są wśród nas także młode osoby, 18-19-latkowie, których pszczelarstwo bardzo interesuje. Wszystkim nam zależy, by chronić pszczoły, uświadamiać ludzi, jak wielką rolę odgrywają one w naszym życiu. Jak cudownym lekiem jest miód.

Trzeba wiedzieć, jak go brać?
To zależy, jakie mamy dolegliwości. Np. na choroby górnych dróg oddechowych oraz astmę oskrzelową dobre są inhalacje z 20-procentowym roztworem miodu. Na szale zaleca się miód z rzodkwią. Na nadciśnienie wskazane jest przyjmowanie trzy razy dziennie przed jedzeniem, po jednej łyżce stołowej mieszaniny miodu z taką samą ilością żurawiny, przepuszczonej przez maszynkę do mielenia mięsa. Przy chorobach naczyń kończyn dolnych i niedokrwiennej chorobie serca poleca się miód z czosnkiem.

Ponoć pomaga też cierpiącym na bezsenność?
Zaleca się picie roztworu miodu przed snem. Napój taki przygotowuje się, rozpuszczając łyżkę miodu w szklance ciepłej wody z cytryną. Miód dodany do mleka zapobiega anemii.

Nie tylko takie porady będzie można uzyskać podczas weekendowego święta?
Oczywiście, będzie też ciekawy wykład prof. Bogdana Kiędzi o współczesnych metodach leczenia człowieka produktami pszczelimi (miód, pyłek, propolis, mleczko pszczele, jad pszczeli). Mikroklimat pszczół leczy astmę”. Odbędzie się on w niedzielę o 10.30 w starym kościele w Przylepie.

Co jeszcze będzie w programie dwudniowego święta?
W sobotę od godz. 12.00 otwarty zostanie kiermasz pszczelarski w parku w Przylepie. Będzie można kupić produkty z Polski i Czech. Oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy na godz. 14.00, a pokaz dziergania kłody bartniej (nadrzewne ule) oraz wchodzenia na drzewo ledziwem (na linach) przez Rafała Lisiewicza o 14.45. Nie zabraknie też występów artystycznych: Łężyczanek (15.00), Zespołu Górali Czadeckich ze Stanowa (15.30), Świdniczanek (16.00), zespołu z Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (16.30), zespołu z Czerwieńska (17.00), Bolera ze Starego Kisielina (17.30) oraz kabaretu Zośka z Lubska (19.00).

Nie zapominamy również o wykładach...
Będą też wykłady w starym Kościele (16.00 - 18.00): Ochrona środowiska przed zagładą pszczół na skutek nieodpowiedniego stosowania oprysków w rolnictwie i sadownictwie. Wielkie zagrożenie pojawiających się nowych chorób pszczół. Wykład poprowadzi prof. Benedykt Polaczek z Instytutu Pszczelarskiego w Berlinie. Natomiast dr Tadeusz Woźniak, lubuskie wojewódzki lekarz weterynarii przybliży najnowsze przepisy, dotyczące sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych oraz pszczelich. W godz. 18.00 - 19.30 o gospodarce pasiecznej całorocznej mówić będzie Mirosław Sedlaczek z Czech, właściciel 900 rodzin pszczelich. Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna (20.00).

Jaki jest dla pszczelarzy ten rok?
Średni. Rzepak był ładny. Akacja i lipa połowicznie... Teraz stoję na gryce w Czechach. Jak będzie, zobaczymy. Na razie jest dobrze.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.