Miasta regionalne będą się rozwijać. W Małopolsce powstanie Ogród, Oaza, Farma, Dolina Przedsiębiorczości i Klin Rozwojowy

Czytaj dalej
Fot. Stanisław Śmierciak
Grzegorz Skowron

Miasta regionalne będą się rozwijać. W Małopolsce powstanie Ogród, Oaza, Farma, Dolina Przedsiębiorczości i Klin Rozwojowy

Grzegorz Skowron

Miasta regionalne: Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim i Chrzanów, Nowy Targ i Zakopane mają być głównym czynnikiem rozwojowym Małopolski. To najważniejsze założenie nowego „Planu zagospodarowania przestrzennego województwa małopolskiego”. Jego projekt jest już gotowy, najprawdopodobniej w tym miesiącu uchwali go sejmik.

Gdyby nie było planu, rozwój całej Małopolski zdominowałby rozwój metropolii krakowskiej. Tak się dzieje dzisiaj - Kraków jest miejscem największych inwestycji, tu Małopolanie chcą pracować i mieszkać. Władze województwa jednak planują, by rozwijały się także miasta regionalne. Ważnymi ośrodkami dla okolicznych mieszkańców mają być Tarnów i Nowy Sącz, na zachodzie regionu Oświęcim i Chrzanów, a na południu Nowy Targ i Zakopane.

Aby tak się stało, potrzebne są inwestycje, głównie komunikacyjne. Chodzi o to, by dotarcie do tych miast z okolicznych miejscowości nie trwało zbyt długo. Konieczne jest także zlokalizowanie w tych miastach takich usług (np. kulturalnych), po które nie trzeba jechać aż do Krakowa.

Podział na strefy

To nie jedyna nowość w planach rozwojowych Małopolski. Całe województwo zostanie podzielone na strefy - obszary funkcjonalne.

W dalszej części tekstu dowiesz się:

  • jakie miejscowości znajdą się  w poszczególnych strefach
  • co będzie należało do najważniejszych wyzwań w najbliższych latach

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew Rusek

Może wreszcie Kraków przestanie rosnąć, gdyż jest już tak wielkim molochem, że się w nim nie da żyć!!! Niech gród Kraka zmaleje o 100 tys. ludności, a niech się rozwija Nowy Sącz, Tarnów, Chrzanów, Nowy Targ, Myślenice itd. Kraków jest miastem "pasożytem", ponieważ prawie w ogóle nie ma przemysłu a to właśnie przemysł wytwarza dochód narodowy a biurowce go zjadają (w Krakowie są prawie wyłącznie biurowce). Co do usług kulturalnych, to napewno powinien być (i jest) teatr w Tarnowie, w Nowym Sączu (nie wiem, czy jest), w Chrzanowie, w Nowym Targu itd.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.