Masz psa? To masz prawne obowiązki

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
oprac. Katarzyna Borek

Masz psa? To masz prawne obowiązki

oprac. Katarzyna Borek

Przyjemnie jest być posiadaczem czworonoga, bo pies jest najlepszym przyjacielem człowieka

Niewątpliwie bycie właścicielem psa dla wielu z nas jest bardzo przyjemnym doświadczeniem, które dostarcza wielu pozytywnych emocji. Należy jednak pamiętać o tym, że rodzi też wiele obowiązków i nakłada na właścicieli psa odpowiedzialność za zwierzę.

Jak to wygląda w świetle prawa? Tłumaczy adwokat Anna Winnicka-Skalniak.

Podstawą są godne warunki

Podstawową i najważniejszą sprawą jest zapewnienie psu godnych warunków życia.
Składa się na to wiele czynników wpływających na komfort psychiczny i fizyczny czworonoga. I tak prawo nakłada na właściciela psa obowiązek zapewnienie mu pomieszczenia chroniącego przed zimnem, upałami oraz przed opadami atmosferycznymi. Pomieszczenie to musi być z dostępem do światła dziennego i umożliwiać mu swobodną zmianę pozycji ciała. Pies powinien dostawać odpowiednią karmę i mieć stały dostęp do wody.

Uwaga! Zabronione jest trzymanie zwierzęcia na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u niego uszkodzenie ciała lub cierpienia oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość tej uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry.

Zwierzę ma prawo do odpowiednich warunków i traktowania również w podróży. Trzeba mu zapewnić miejsce umożliwiające swobodne leżenie oraz wstawanie. Oczywiście, należy pamiętać o wodzie, pokarmie oraz odpoczynku.

Trzeba szczepić

Każdy właściciel psa musi również pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych, w tym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Powinno ono nastąpić najpóźniej 30 dni po ukończeniu przez psa trzeciego miesiąca życia i musi być powtarzane każdego roku.

Ważne! Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny, aresztu, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 3.

,,Mój pies nie gryzie”, czyli na spacerze

Właściciel psa, który ma zapewniać mu odpowiednie warunki życia, nie powinien także zapominać, że musi zadbać o to, by jego czworonóg nie zagrażał otoczeniu.

Każdy pies udający się na spacer powinien posiadać identyfikator umożliwiający jego rozpoznanie.

Ważne! Zgodnie z artykułem 77 Kodeksu wykroczeń podstawowym obowiązkiem właściciela psa jest panowanie nad swoim podopiecznym w miejscach publicznych – w taki sposób, by nie stwarzał zagrożenia dla bezpieczeństwa innych ludzi i zwierząt.

Nie możemy więc pozwolić zwierzęciu na wchodzenie w kontakt z innymi ludźmi, jeśli oni sobie tego nie życzą. Pies nie powinien również na nich szczekać oraz być wobec nich agresywny.

Zbliżone zasady dotyczą także kontaktu z innymi psami, które nasz pupil spotyka na spacerze. Ustawa o ochronie zwierząt zakazuje wypuszczania psów bez możliwości kontroli, lecz jednoczenie nie nakazuje wyprowadzania czworonoga na smyczy i w kagańcu. Obowiązek prowadzenia psa na smyczy bądź w kagańcu może być jednak regulowany przez przepisy lokalne, szczególnie jeśli chodzi o rasy agresywne.

Uwaga! Puszczenie psa luzem jest zabronione także w lasach i stanowi wykroczenie – chyba że związane jest to z użyciem psa do polowania. Przepis ten ma na celu chronienie zwierząt żyjących dziko przed agresją ze strony psa.

Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, pamiętajmy o tym, że wykroczenie stanowi także dopuszczenie do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod naszym nadzorem.

Zezwolenie na posiadanie psa agresywnego

Mało kto wie, że istnieją takie rasy psów (agresywnych), do których posiadania niezbędne jest uzyskanie zezwolenia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego dla planowego miejsca utrzymywania psa.

Do psów tych należą następujące rasy: amerykański pitbullterrier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący i owczarek kaukaski.

oprac. Katarzyna Borek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.