Masz komórkę „na kartę”? Ostatnie dni na zarejestrowanie numeru

Czytaj dalej
Kamila Rożnowska

Masz komórkę „na kartę”? Ostatnie dni na zarejestrowanie numeru

Kamila Rożnowska

Twój numer nie jest zarejestrowany, wkrótce go stracisz. Takie SMS-y ostatnio dostaje wielu z nas. O co chodzi? O to, że od 1 lutego niezarejestrowane telefony „na kartę” przestaną działać.

Oczywiście możesz zaryzykować i spróbować radzić sobie bez telefonu - tak rozpoczyna się krótki materiał wideo, przygotowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, przypominający o tym, że już za kilka dni, bo 1 lutego 2017, upływa termin obowiązkowej rejestracji wszystkich numerów telefonów komórkowych na kartę, których używamy. A szczególnie dotyczy to kart kupionych przed 25 lipca 2016 roku. Bo właśnie od 25 lipca wszystkie nowo zakupione karty SIM typu prepaid (przedpłacone), zanim zostaną aktywowane i zanim ich nowi użytkownicy będą mogli dzwonić, wysyłać wiadomości SMS czy łączyć się z internetem, muszą zostać wcześniej zarejestrowane, czyli przypisane do nazwiska swojego właściciela. W praktyce wygląda to tak, że obecnie już kiedy kupujemy kartę, sprzedawcy nam ją rejestrują.

Z badań przeprowadzonych przez UKE w 2016 roku wynika, że do tej pory znaczna większość użytkowników (66 proc.) korzystających z komórkowych usług prepaid już swoje numery zarejestrowała. Jednak jedna trzecia wciąż nie dopełniła tego obowiązku, a czasu pozostało niewiele. Jeśli numeru nie zarejestrujemy, to w nocy z 1 na 2 lutego utracimy możliwość wykonywania i odbierania połączeń. Oto co trzeba wiedzieć o rejestracji kart.

1. Czy zarejestrować kartę musi każdy?
Tak, obowiązkiem rejestracji numeru telefonu objęty jest każdy, bez wyjątku, kto ma telefon „na kartę”, a nie w abonamencie. Rejestracja u każdego operatora jest bezpłatna. Taki zapis znalazł się w ustawie antyterrorystycznej, podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec czerwca 2016 roku. Prawo znowelizowano, aby ułatwić działania służb w przypadku masowego zagrożenia dla bezpieczeństwa, życia i zdrowia obywateli. Nowe prawo ma uderzyć nie tylko w terrorystów, ale także „żartownisiów”, którzy dla zabawy wywołują fałszywe alarmy bombowe.

„Anonimowość tzw. przedpłaconych kart telefonicznych (prepaid) dostarcza, jak pokazują przypadki krajowe i zagraniczne, przestępcom, w tym osobom zaangażowanym w działalność terrorystyczną, dogodnego narzędzia do komunikowania się i kamuflażu” - mogliśmy przeczytać w uzasadnieniu ustawy.

Zapisy ustawy antyterrorystycznej od samego początku budzą kontrowersje. Przedstawiciele fundacji Panoptykon bardzo często zwracali uwagę, że nowe przepisy mogą okazać się nieskuteczne, bo jeśli przestępca będzie chciał pozostać anonimowy, kartę zarejestruje na podstawioną osobę, czyli tzw. słupa. Faktem jest, że już teraz na popularnych serwisach aukcyjnych można znaleźć kilka ofert sprzedaży kart SIM. Już zarejestrowanych.

Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy śląskiej policji, przestrzega przed kupowaniem takich kart. - Tak naprawdę nie wiemy, czy zgłoszone dane są autentyczne, bo osoba, która kupuje taką kartę, nie ma możliwości sprawdzenia wiarygodności danych i tego, czy taka osoba rzeczywiście istnieje - mówi pani rzecznik i zachęca, by numery rejestrować na swoje nazwisko.

2. Rejestracja nie tylko w salonie
Mimo że początkowo wydawało się, iż tej formalności uda się nam dopełnić wyłącznie w salonach operatorów, to okazało się, że w większości przypadków możemy to zrobić zarówno w kioskach Ruchu, salonach prasowych InMedio czy Kolporter, wybranych sieciach sklepów ze sprzętem elektronicznym, stacjach benzynowych, w oddziałach Poczty Polskiej czy - od niedawna - u listonosza. Szczegółowy wykaz miejsc, gdzie możemy zarejestrować numer konkretnego operatora, znajdą Państwo w ramkach obok.

W przypadku rejestracji numerów np. w kioskach, sporo wątpliwości budziło udostępnianie sprzedawcy swoich danych osobowych. Problem rozwiązano w ten sposób, że rejestrując numer w kiosku Ruchu, przekazane przez nas dane, potrzebne do rejestracji (w przypadku osób fizycznych - imię, nazwisko, PESEL, numer i seria dokumentu potwierdzającego tożsamość), nie są zapisywane w kasach sprzedawców, ale za pośrednictwem specjalnego programu, przesyłane internetowo na serwery wskazanych operatorów.

- Przebieg rejestracji oceniamy dobrze, odbywa się sprawnie. W związku z nowymi przepisami wszyscy operatorzy, a także administracja państwowa, realizowali kampanie informacyjne, aby dotrzeć z informacją o obowiązku rejestracji kart do wszystkich użytkowników. Przypominaliśmy, by nie zostawiać załatwienia tej sprawy na ostatni moment i uniknąć w ten sposób natłoku w punktach rejestracji - informuje biuro prasowe Orange. Niemniej jednak spodziewają się, że w punktach rejestracji w ostatnich dniach stycznia ruch będzie wzmożony, a więc uzbrójmy się w cierpliwość, gdy zostawiliśmy załatwienie tej sprawy na ostatni moment.

- Proces rejestracji jest uproszczony do minimum i nie odnotowujemy powtarzających się problemów. Jeśli już, to klienci czasem mylą się przy podaniu numeru czy danych, ale jest to od razu weryfikowane przez pracowników salonu - mówi z kolei Krzysztof Sylwerski z biura prasowego sieci Play.

3. Uwaga na wyłudzanie danych
Sposobów rejestracji kart SIM jest wiele, ale uważajmy, aby robiąc to na ostatnią chwilę nie paść ofiarą oszustów, którzy chcą wyłudzić nasze dane osobowe.

Niedługo po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej pojawiły się informacje, że do klientów sieci komórkowych przychodzą wiadomości SMS, maile lub odbierają połączenia, w których osoby podszywające się pod operatorów oferują zarejestrowanie numeru bez wychodzenia z domu. Warunek jest jeden: trzeba odesłać nadawcy swoje dane osobowe. Operatorzy zgodnie wówczas przestrzegali: nie udostępniajmy w ten sposób danych osobowych, bowiem w ten sposób numeru nie zarejestrujemy. - Jeśli dzwoni lub pisze ktoś podający się za osobę reprezentującą operatora, nie należy mu ufać! Rejestracja karty SIM nie może odbywać się przez telefon ani za pośrednictwem poczty elektronicznej, a jedynie w salonie operatora albo w firmie z nim współpracującej lub po wypełnieniu formularza online przez konsumenta i późniejszym potwierdzeniu tożsamości np. przez kuriera - przestrzega UKE.

Faktem jest, że operatorzy (Orange, Play i Plus) umożliwiają klientom zarejestrowanie numeru prepaid za pomocą wiadomości SMS, ale aby móc skorzystać z tej opcji, trzeba mieć już chociaż jeden numer zarejestrowany u danego operatora lub zawartą umowę na abonament. Poza tym - w takiej wiadomości nie podajemy swoich personaliów. W przypadku sieci Orange - z telefonu, którego numer chcemy zarejestrować, musimy: 1. wysłać SMS na specjalny, podany przez operatora numer; 2. w treści takiej wiadomości wpisujemy numer, który jest już zarejestrowany w Orange lub jest użytkowany w abonamencie; 3. właściciel zgłoszonego przez nas numeru otrzyma wiadomość SMS, w której musi wyrazić zgodę na zarejestrowanie danego numeru na swoje nazwisko.

4. Czy mój telefon zostanie zablokowany?
Obawa przed utratą numeru telefonu, z którego korzystamy od dłuższego czasu, jest chyba największą obawą dla wielu użytkowników telefonów komórkowych. Jeśli mimo wszystko nie zarejestrujemy karty do 1 lutego - numeru nie stracimy „z dnia na dzień”.

W przypadku braku zgłoszenia swoich danych operatorowi, od 2 lutego numer zostanie zablokowany - nie będzie można z niego wykonywać połączeń wychodzących, wysyłać SMS-ów i łączyć się z internetem. Nie będzie można go również doładować, przedłużając jego ważność.

- Podczas próby zadzwonienia będzie odtwarzany komunikat o konieczności zarejestrowania numeru - mówi Krzysztof Sylwerski z Play.

Nie będzie można korzystać z usług, ale okres ważności konta (uzależniony jest od konkretnego operatora) będzie biegł normalnie. Połączenia zostaną odblokowane, gdy kartę w końcu zarejestrujemy, a numer zachowamy, jeśli konto albo nie utraci ważności, albo nie przekroczymy terminu ustalonego przez operatora (w przypadku Plusa to 15 grudnia).

5. Rejestracja przez kuriera
Co w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych, których mobilność jest ograniczona i mają trudności z opuszczeniem domu?

UKE informuje, że potwierdzenie danych jest możliwe za pośrednictwem osoby trzeciej, działającej w imieniu operatora. - Operator może zlecić czynności związane z weryfikacją innym podmiotom, na przykład firmie kurierskiej - odpowiada urząd.

Operatorzy oferują również możliwość zarejestrowania swojego numeru za pośrednictwem listonosza. Pracownikowi poczty wystarczy zgłosić taką chęć, podać numer telefonu i numer karty SIM (gdy ich nie pamiętamy, operatorzy umożliwiają sprawdzenie tych informacji za pomocą kodów, które podajemy w ramkach obok). Listonoszowi musimy pokazać dokument potwierdzający tożsamość.

6. Rejestracja online w banku
Jeśli posiadamy internetowe konto bankowe w ING Banku Śląskim lub banku Millenium, numer telefonu możemy zarejestrować logując się do systemu transakcyjnego, z którego robimy przelewy.

7. Gdy operator nie ma salonu
Jeśli nasz operator nie ma salonu firmowego (np. a2mobile), numer telefonu możemy zarejestrować u współpracującego z nim operatora, w punktach, z którymi ma podpisaną umowę lub za pośrednictwem formularza elektronicznego.

W tym ostatnim przypadku nasze dane osobowe muszą zostać potwierdzone przez osobę trzecią - albo kuriera, albo musimy udać się do wskazanego przez naszego operatora komórkowego punktu partnerskiego.

Rejestracja jest obowiązkowa
Obowiązkiem rejestracji są objęte zarówno osoby fizyczne, (zgłaszają operatorowi swoje imię, nazwisko, numer telefonu, numer karty SIM oraz numer dokumentu potwierdzającego tożsamość), jak i firmy (nazwę firmy i numer identyfikacyjny REGON/NIP/numer w Krajowym Rejestrze Sądowym albo ewidencji działalności gospodarczej lub innym właściwym rejestrze).

Potrzebujesz do rejestracji
Decydując się na rejestrację w punkcie stacjonarnym należy mieć ze sobą: dokument potwierdzający tożsamość oraz telefon komórkowy wraz z kartą SIM, którą chcemy zarejestrować. Lepiej o tym pamiętać, aby formalności załatwić szybko i od ręki.

Orange oraz nju mobile

Sprawdź, czy numer jest zarejestrowany
Wyślij bezpłatnego SMS-a o treści „numer” pod 80190. W odpowiedzi otrzymasz potwierdzenie, że numer jest zarejestrowany lub instrukcję, co zrobić, aby numer zarejestrować.

Punkty stacjonarne rejestracji
W salonach Orange, urzędach Poczty Polskiej, punktach (kioskach) Ruch, sklepach Media Expert, sklepach Saturn, sklepach Media Markt, salonikach prasowych In Medio, sklepach Neonet, salonikach Relay, punktach AB FOTO, salonikach Kolportera, punktach NC+, salonikach Świat Prasy, stacjach benzynowych BP i Statoil

Możesz przesłać wcześniej dane
Na swojej stronie Orange informuje, że przed wizytą w salonie możemy przesłać operatorowi wcześniej swoje dane, aby maksymalnie przyspieszyć czas rejestracji. Formularz dostępny online. Personalia można też wysłać SMS-em.

Rejestracja poprzez SMS
Opcja dostępna dla użytkowników zarejestrowanego numeru lub usługi abonamentowej. SMS z numerem właściciela takiej usługi należy wysłać pod 80280.

Rejestracja online w serwisie banku
Opcja możliwa dla klientów banku ING Bank Śląski oraz Millenium. W tym przypadku należy zalogować się do systemu transakcyjnego i wybrać zakładkę „Bankowość mobilna”, a następnie „Zarejestruj numer na kartę”. W podanym formularzu wpisujemy numer telefonu oraz numer karty SIM. Dane automatycznie zostaną uzupełnione o imię, nazwisko i PESEL. W ten sposób formularz zostanie przesłany operatorowi.

Rejestracja u listonosza
Zgłoś listonoszowi chęć zarejestrowania numeru. Wyślij SMS o treść „NUMER” na numer 80190. W wiadomości zwrotnej otrzymasz numer telefonu oraz numer karty SIM, którą należy pokazać listonoszowi. Pokaż listonoszowi dokument potwierdzający tożsamość.

Bonusy
1000 zł na rozmowy i SMS-y oraz 100 GB internetu. Promocja trwa do 28 lutego. Przyznany pakiet jest ważny 30 dni. Promocja obejmie także karty rejestrowane po 1 lutego.

Plus oraz Plush na Kartę

Sprawdź, czy numer jest zarejestrowany
Aby sprawdzić, czy numer jest już zarejestrowany, można wysłać SMS o treści STATUS na numer 80104 lub zadzwonić pod numer 601 102 601.

Punkty stacjonarnej rejestracji
Numer można zarejestrować w salonach Plusa, punktach sprzedaży Cyfrowego Polsatu, salonikach prasowych: InMedio, Relay, 1 Minute, Kolporter i punktach z nimi współpracujących, kioskach Ruchu, urzędach Poczty Polskiej, sklepach Neonet oraz stacji paliw Statoil.

Sprawdź numer karty SIM
Podczas rejestracji należy podać również numer karty SIM. Jeśli go nie pamiętamy, możemy wysłać bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80105.

Rejestracja przez SMS
Plus oferuje dwa sposoby rejestracji. Jeśli posiadamy (lub ktoś z naszych najbliższych, do którego danych osobowych chcemy przypisać nasz numer telefonu) już zarejestrowany numer „na kartę”, korzystamy z usługi Mix lub abonamentu, wówczas pod 80106 wysyłamy bezpłatnego SMS-a o treści DOPISZ oraz podajemy numer, który chcemy zarejestrować. Drugi sposób dotyczy wysłania SMS-a z prośbą o rejestrację z numeru, który nie został jeszcze zgłoszony. Należy to zrobić w ten sposób: pod numer 80106 wysyłamy SMS o treści REJESTRACJA, a następnie podajemy numer telefonu już zarejestrowanego, korzystającego z usługi Mix lub abonamentu.

Rejestracja online w serwisie banku
Z takiej możliwości mogą skorzystać klienci, posiadający swoje konto bankowe w ING Banku Śląskim lub Millenium. Rejestracja odbywa się po zalogowaniu do systemu transakcyjnego.

Bonusy za rejestrację
Osoby, które zdecydują się przejść na abonament lub Mix, mogą liczyć na specjalnie przygotowaną ofertę (0 zł abonamentu przez 3 miesiące oraz do 10 GB internetu). Użytkownicy Plusa pozostający w systemie prepaid, za rejestrację otrzymają 500 zł, 50 GB internetu (obie usługi ważne 30 dni) oraz rok ważności konta; Plusha - 500 zł i 50 GB internetu. Jedna osoba może zarejestrować nielimitowaną liczbę kart, ale może skorzystać z bonusów dla pięciu kart SIM.

Play oraz Red Bull Mobile, FAKT Mobile i Mobile Vikings

Sprawdź, czy numer jest zarejestrowany
W tym celu na klawiaturze telefonu trzeba wpisać kod *111*49*1# lub wysłać bezpłatnego SMS-a o treści „REJESTRACJA” na numer 111.

Punkty stacjonarne rejestracji
Salony Play, kioski Ruchu, saloniki prasowe InMedio oraz Kolporter, urzędy Poczty Polskiej, na stacji paliw Statoil, punkty partnerów.

Rejestracja przez SMS
Możliwa tylko w przypadku, gdy jesteśmy właścicielem już jednego zarejestrowanego numeru „na kartę”, mamy abonament lub umowę „MIX”. Wówczas z zarejestrowanego numeru wysyłamy bezpłatnego SMS-a pod 676, a w jego treść wpisujemy „ZAREJESTRUJ” i podajemy numer, który chcemy zgłosić, np. ZAREJESTRUJ 790123456. Wskazany numer otrzyma SMS, w którym musimy potwierdzić zakończenie rejestracji. Po wyrażeniu zgody, oba numery (z którego wysłano SMS oraz który zgłoszono) otrzymają SMS z potwierdzeniem.

Rejestracja online w serwisie banku
Możliwość dostępna dla klientów ING Banku Śląskiego oraz Millenium.

Rejestracja u listonosza
Aby skorzystać z tej opcji, musimy zgłosić listonoszowi chęć zarejestrowania numeru telefonu. Poza numerem telefonu, musimy podać również numer karty SIM. Oba numery można sprawdzić wpisując na klawiaturze telefonu kod *127#. Okaż listonoszowi swój dokument, potwierdzający tożsamość. Po zakończeniu tej operacji otrzymamy wiadomość potwierdzającą, iż wskazany numer został już przypisany do naszego nazwiska.

Bonusy za rejestrację
Wahają się od 100 do 500 zł (uzależnione są od stażu w sieci). Można je wykorzystać na dzwonienie, wysyłanie SMS/MMS przez 30 dni na terenie Polski. Otrzymamy również 10 GB na połączenie z internetem (ważne przez 30 dni). Wraz z uruchomieniem bonusu, konto zostanie przedłużone o rok. W Play nie ma limitów odnośnie liczby zarejestrowanych numerów na jedną osobę, ale jedna osoba bonusy może aktywować na maks. 3 kartach SIM.

T-Mobile oraz Heyah, tuBiedronka

Sprawdź, czy karta jest zarejestrowana
Aby sprawdzić, czy posiadany numer „na kartę” jest już zarejestrowany, należy na klawiaturze telefonu wpisać kod *100# i zatwierdzić klawiszem połączenia.

Rejestracja w punktach stacjonarnych
W salonach T-Mobile, saloniku prasowym Inmedio, Relay, 1 Minute, urzędach Poczty Polskiej (w tym również u listonosza), saloniku prasowym Kolporter, komisie GSM sieci Teletorium, kiosku sieci Ruch, na stacjach paliw Statoil, Shell i BP.

Rejestracja przez iboa.pl
W przypadku, gdy korzystamy już z usług T-Mobile (zarejestrowany numer „na kartę”, abonament lub Mix), numer można zarejestrować wchodząc na stronę www.iboa.pl oraz otwierając zakładkę „Rejestracja numeru na kartę”. Rejestracja jest również w aplikacji „Mój T- Mobile”, wybierając „Rejestrację numeru na kartę”.

Rejestracja przez telefon
Gdy korzystamy już z usługi T- Mobile, rejestracji można dokonać dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 606 606 606.

Rejestracja online przez bank
W T- Mobile również możemy zarejestrować numer za pośrednictwem systemu transakcyjnego ING Banku Śląskiego lub Millenium. Wystarczy zalogować się na swoje konto.

Bonusy za rejestrację
Dotychczasowi klienci T-Mobile w ramach bonusu za rejestrację otrzymują bezpłatne rozmowy i SMS-y do wszystkich przez 30 dni oraz 10 GB internetu po 12 kolejnych doładowaniach za min 25 zł. Nowi klienci T-Mobile przez pierwszy miesiąc otrzymują darmowe połączenia i SMS-y do wszystkich oraz 10 GB internetu przez 30 dni po pierwszym doładowaniu kwotą min 25 zł.

Rejestracja u innych operatorów

a2mobile: Startery zamawia się online. Dane osobowe (podawane przy zamówieniu) potwierdzane są przy odbiorze przesyłki od kuriera.

LajtMobile: Wypełnia się formularz online na stronie operatora. Dane potwierdza się wykonując przelew bankowy na kwotę od 1 do 500 zł (zasili później konto telefonu, dane przy rejestracji numeru oraz konta bankowego muszą się zgadzać).

Virgin Mobile Placówki Eurobanku, Poczty Polskiej, Ruchu, Kolportera, Świata Prasy, Media Star, stacje benzynowe Statoil, Shell, BP i Lotos, punkty Telakces, Teletorium, Inmedio, Inmedio Cafe, Relay, 1 Minute, Discover, Hubiz, Hello, Virgin. Rejestracja online lub w systemie ING/Millenium.

wRodzinie W punktach Cyfrowego Polsatu oraz innych punktach partnerskich. Wykaz na str. operatora.

Nie trzeba skanować lub kserować dowodu
Generalny Inspektor Danych Osobowych w wydanym komunikacie informował, że podczas rejestracji nie ma potrzeby, aby operatorzy kopiowali nasz dowód osobisty - skanowali go lub wykonywali ksero.

W tych państwach też musisz zarejestrować kartę
Obowiązek rejestracji usług telekomunikacyjnych typu prepaid występuje m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Bułgarii, Włoszech, na Węgrzech i Słowacji, w Rosji, Turcji czy Indiach.

W tych państwach odrzucono pomysł rejestracji kart SIM

Wielka Brytania, Czechy i Rumunia.

W tych państwach swobodnie kupisz kartę SIM
Szwecja, Finlandia, kraje bałtyckie, Ukraina, Austria, Irlandia, Portugalia.

Kamila Rożnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.