Maria Miłek z Urzędu Skarbowego odpowiadała na pytania Czytelników

Czytaj dalej
Irena Boguszewska

Maria Miłek z Urzędu Skarbowego odpowiadała na pytania Czytelników

Irena Boguszewska

Na pytania Czytelników odpowiadała Maria Miłek z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie.

- Tyle było dyskusji na temat kwoty wolnej od podatku. Ile ona w takim razie wynosi?

- Za 2016 rok 3.091 zł.

- To jest tyle samo, ile było w latach poprzednich. A ja słyszałam w telewizji, że kwota ta została zmieniona.

- Tak została, ale od stycznia 2017 rok. Nowe stawki będzie można uwzględniać za rok, w zeznaniu podatkowym za rok 2017. Obecnie jest to 3.091 zł, co pozwala na zmniejszenie podatku rocznego o 556,02 zł.

- Wnuczka ma 16 lat. W roku ubiegłym zarobiła 2.224 zł. Teraz otrzymała od pracodawcy PIT-40 . Czy musi złożyć zeznanie podatkowe za 2016 rok?

- PIT-40 to jest zeznanie roczne. Jeśli takie otrzymała, to oznacza, że została rozliczona przez pracodawcę i nie musi składać zeznania za 2016 rok.

- Jesteśmy z żoną na emeryturach. Innych dochodów nie mamy. Chcemy przekazać 1 proc. podatku na chore dziecko. Czy możemy to zrobić?

- Tak, możecie państwo i nie musicie nawet wypełniać całego zeznania PIT-37. W tym roku wprowadzono bowiem udogodnienie dla emerytów i rencistów. Mogą przekazać 1 proc. organizacji pożytku publicznego na nowym formularzu PIT-OP.

- Dwa lata temu na naszym osiedlu była potężna awaria prądu . Spowodowała uszkodzenie mojego pieca centralnego ogrzewania. Sądziłem się z firmą energetyczną i w roku ubiegłym otrzymałem odszkodowanie. Teraz dostałem PIT-8c. Czy to oznacza, że muszę zapłacić podatek od odszkodowania?

- PIT-8c to jest informacja o dochodach. To, czy musi pan od nich zapłacić podatek zależy od tego, jak został zakwalifikowany przez płatnika ten dochód. Jeśli pana odszkodowanie płatnik zakwalifikował do artykułu 20 ustawy podatkowej, to podatek należy uiścić, a jeśli do artykułu 21 (dochody wolne od podatku), to nie. W PIT-8c, który pan otrzymał, na pewno jest informacja na ten temat.

- Dziewięć lat temu żona otrzymała w spadku prawo do użytkowania ogrodu działkowego. W ubiegłym roku zbyła je na rzecz innej osoby za 1.200 zł za zgodą zarządu ogrodu działkowego. Czy od tego dochodu musi zapłacić podatek?

- Od tego dochodu nie płaci podatku, więc nie dodaje go do dochodu rocznego. Po prostu go nie wykazuje.

- Razem z żoną jesteśmy emerytami. Nasze dochody rozlicza ZUS, bo oprócz emerytur żadnych innych dochodów nie mamy. W ubiegłym roku zbyliśmy działkę warzywną za 4 tys. zł. Czy ten dochód musimy rozliczyć sami?

- Nie, ponieważ w przypadku ogródka działkowego nie sprzedaje pan ziemi, a jedynie nasadzenia itd.

- Mąż zmarł w 2016 roku. Chciałabym rozliczyć się razem z nim. Nie otrzymałam z ZUS-u jego PIT-u. Co mogę zrobić?

- ZUS nie wystawia PIT-ów osobom zmarłym. Jednak jeśli pójdzie pani z dowodem osobistym, to ZUS wyda pani PIT zmarłego męża od ręki.

- W ubiegłym roku zmarła moja mama. Jej świadczenie zostało wpłacone na konto bankowe, więc je wziąłem. W ZUS-ie dowiedziałem się, że nie muszę go oddawać. Czy muszę to wykazać w zeznaniu rocznym ?

- Tak.

- Moja siostra zginęła w wypadku samochodowym. W ubiegłym roku otrzymałem odszkodowanie . Chcę to rozliczyć, ale nie otrzymałem PIT-u. Co robić?

- Widocznie płatnik uznał, że jest to dochód zwolniony z podatku i dlatego nie wystawił PIT. Nie musi się więc pan z tego dochodu rozliczać

- W 2001 roku kupiliśmy z mężem garaż. W ubiegłym roku mąż zmarł, więc sprzedałam garaż. Jestem emerytką, innych dochodów nie mam. Czy muszę zapłacić podatek od sprzedaży?

- Tak. Musi pani złożyć PIT-39 i zapłacić podatek od połowy garażu - od części odziedziczonej po mężu. Podatek ten wynosi 19 procent. Jest też inna możliwość. Może pani zadeklarować w tym PIT-39, że pieniądze ze sprzedaży części garażu odziedziczonej po mężu wyda pani w ciągu 2 lat na remont lub modernizację swojego mieszkania lub domu. Pani część garażu jest zwolniona z podatku, ponieważ nabyła go pani ponad 5 lat temu.

Irena Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.