
Zdrowie. Od chwili wdrożenia ustawy o sieci lecznice naszego regionu wykonały najwięcej świadczeń medycznych w skali całego kraju.
Aż 105,7 procent założonego planu świadczeń medycznych, czyli najwięcej w kraju, zrealizowały placówki w województwie małopolskim - oznajmił prezes NFZ Andrzej Jacyna podczas sesji plenarnej Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
Oznacza to, że wyliczona dla nich jesienią kwota ryczałtu od czerwca zostanie powiększona. O ile? Na nasze pytanie Andrzej Jacyna nie potrafił odpowiedzieć, bo szacunki trwają i będą znane po 15 marca.
Przypomnijmy. W myśl wprowadzonych w październiku ub. roku zapisów o sieci szpitali każdy, kto się do niej dostał, miał zagwarantowane finansowanie, czyli ustalony odgórnie ryczałt. Przy czym wiadomo było, że w przypadku jego przekroczenia - co de facto oznacza przyjęcie większej liczby pacjentów - placówka nie otrzyma za ich leczenie zapłaty. Dotąd w takich przypadkach mogła liczyć na wypłacane przez NFZ tak zwane nadwykonania.
Czytaj więcej:
- Pesymiści wieszczyli, że w nowej sytuacji lecznice będą tak manewrować liczbą i rodzajem wykonywanych świadczeń, by nie przekraczać ryczałtu i nie popadać w jeszcze większe kłopoty finansowe. Jak było w praktyce?
Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów
- dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
- codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
- artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
- co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.