Dorota Stec-Fus

Małopolskie szpitale są najlepsze. "Nie ograniczaliśmy liczby pacjentów"

Dyrektorzy szpitali w Małopolsce zapewniają, że po wejściu do sieci nie odsyłali nikogo z kwitkiem Fot. Andrzej Banaś Dyrektorzy szpitali w Małopolsce zapewniają, że po wejściu do sieci nie odsyłali nikogo z kwitkiem
Dorota Stec-Fus

Zdrowie. Od chwili wdrożenia ustawy o sieci lecznice naszego regionu wykonały najwięcej świadczeń medycznych w skali całego kraju.

Aż 105,7 procent założonego planu świadczeń medycznych, czyli najwięcej w kraju, zrealizowały placówki w województwie małopolskim - oznajmił prezes NFZ Andrzej Jacyna podczas sesji plenarnej Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Oznacza to, że wyliczona dla nich jesienią kwota ryczałtu od czerwca zostanie powiększona. O ile? Na nasze pytanie Andrzej Jacyna nie potrafił odpowiedzieć, bo szacunki trwają i będą znane po 15 marca.

Przypomnijmy. W myśl wprowadzonych w październiku ub. roku zapisów o sieci szpitali każdy, kto się do niej dostał, miał zagwarantowane finansowanie, czyli ustalony odgórnie ryczałt. Przy czym wiadomo było, że w przypadku jego przekroczenia - co de facto oznacza przyjęcie większej liczby pacjentów - placówka nie otrzyma za ich leczenie zapłaty. Dotąd w takich przypadkach mogła liczyć na wypłacane przez NFZ tak zwane nadwykonania.

Czytaj więcej:

  • Pesymiści wieszczyli, że w nowej sytuacji lecznice będą tak manewrować liczbą i rodzajem wykonywanych świadczeń, by nie przekraczać ryczałtu i nie popadać w jeszcze większe kłopoty finansowe. Jak było w praktyce?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Stec-Fus

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.