Małgorzata Buyko: Matejko potrafił dać w pysk

Czytaj dalej
Katarzyna Kachel

Małgorzata Buyko: Matejko potrafił dać w pysk

Katarzyna Kachel

Nie jadłam, nie piłam, siedziałam przed odnalezionym obrazem Chrobrego i tylko patrzyłam - wspomina Małgorzata Buyko, emerytowana kustoszka Domu Matejki. To było szaleństwo

Zdziwił panią kolejny obraz Jana Matejki na rynku antykwarycznym?
Nie. Wśród zaginionych dzieł artysty jest wciąż około stu obrazów, które być może wiszą spokojnie na ścianach mieszkań prywatnych właścicieli lub leżą w bankowych sejfach. Jednakże po roku 1990 jakiś czas pojawiają się prace Matejki - głównie rysunki. Zdarzają się jednak i obrazy. Kilka z nich znalazło się w Domu Jana Matejki, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Historie związane z ich odkryciem były niezwykle emocjonujące. Mam nadzieję, że w ten sposób znajdzie się i Kasztelanka.

Obraz, do którego pozowała Stasia Serafińska? Ten o który żona malarza tak była zazdrosna, że z zemsty zniszczyła swój portret w suknie ślubnej?
Ten sam. Mam kontakty z galeriami i prywatnymi kolekcjonerami. W sprawie tego obrazu nie ma jednak żadnych potwierdzonych tropów. Cisza. Martwi mnie to. Został namalowany na desce, co jednak utrudniało przechowywanie i ukrywanie. Nie dało się go zwinąć, wsadzić do dywanu i wywieźć w nieznane rozklekotaną furmanką.

Czytaj więcej.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Katarzyna Kachel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.