Majowe odczyty Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Ostatnie w tym sezonie

Czytaj dalej
Fot. Paweł Stachnik
Paweł Stachnik

Majowe odczyty Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Ostatnie w tym sezonie

Paweł Stachnik

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zaprasza w maju na ostatni w tym sezonie cykl odczytów popularnonaukowych poświęconych przeszłości i teraźniejszości miasta. Co tydzień we wtorek w siedzibie Towarzystwa przy ul. św. Jana 12 można posłuchać wykładów na temat dziejów Krakowa, postaci z nim związanych, ochrony i konserwacji jego zabytków, ważnych zjawisk społecznych kulturalnych i ekonomicznych, zarówno z przeszłości, jak i dnia dzisiejszego. Odczyty wygłaszają specjaliści: historycy, archeolodzy, muzealnicy, architekci, konserwatorzy zabytków.

Majowy cykl odczytów zainaugurowany został 9 maja prelekcją radnego dzielnicy III Mateusza Drożdża zatytułowaną „Jak przywrócono i zmieniono nazwy ulic w Krakowie po upadku PRL. Dekomunizacja przestrzeni publicznej w pierwszej kadencji odrodzonego samorządu 1990-1994”.

Tydzień później historycy sztuki prof. Marek Walczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krzysztof Czyżewski z Zamku Królewskiego na Wawelu zaprezentowali nową monografię kościoła Mariackiego swojego autorstwa - „Kościół Mariacki w Krakowie. 800 lat historii”.
Natomiast we wtorek 23 maja historyk z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie prof. Tomasz Graff przedstawi postać wojewody krakowskiego i marszałka wielkiego koronnego Mikołaja Zebrzydowskiego oraz jego związki z Krakowem. Badacz jest współautorem wydanej w 2020 r. w Krakowie biografii słynnego rokoszanina. Wreszcie 30 maja Towarzystwo zaprasza na debatę zatytułowaną: „Problematyka konserwatorska w Podgórzu”. Specjaliści dyskutować będą nad formami ochrony tej cennej krakowskiej dzielnicy.

Będzie to ostatnie spotkanie w tym sezonie. Na kolejne odczyty TMHiZK zaprosi dopiero w październiku.
Działalność popularyzatorską w formie odczytów Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa umieściło w swoim statucie już w momencie formalnego powstania w 1897 r. Postanowiono wtedy jak najszybciej uruchomić odczyty publiczne, poświęcone głównie aktualnym problemom konserwatorskim i restaurowaniu zabytków oraz popularnie prelekcje dla młodzieży szkolnej i rzemieślniczej. Ta tradycja odczytowa kontynuowana jest do dziś.

Odczyty odbywają się w siedzibie Towarzystwa przy ul. św. Jana 12 (I piętro) o godz. 17.15 oraz są transmitowane za pośrednictwem kanału YouTube. Wstęp wolny.

Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.