Majowe odczyty Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Ostatnie w tym sezonie

Czytaj dalej
Fot. Paweł Stachnik
Paweł Stachnik

Majowe odczyty Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Ostatnie w tym sezonie

Paweł Stachnik

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zaprasza w maju na ostatni w tym sezonie cykl odczytów popularnonaukowych poświęconych przeszłości i teraźniejszości miasta. Co tydzień we wtorek w siedzibie Towarzystwa przy ul. św. Jana 12 można posłuchać wykładów na temat dziejów Krakowa, postaci z nim związanych, ochrony i konserwacji jego zabytków, ważnych zjawisk społecznych kulturalnych i ekonomicznych, zarówno z przeszłości, jak i dnia dzisiejszego. Odczyty wygłaszają specjaliści: historycy, archeolodzy, muzealnicy, architekci, konserwatorzy zabytków.

Majowy cykl odczytów zainaugurowany został 9 maja prelekcją radnego dzielnicy III Mateusza Drożdża zatytułowaną „Jak przywrócono i zmieniono nazwy ulic w Krakowie po upadku PRL. Dekomunizacja przestrzeni publicznej w pierwszej kadencji odrodzonego samorządu 1990-1994”.

Tydzień później historycy sztuki prof. Marek Walczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krzysztof Czyżewski z Zamku Królewskiego na Wawelu zaprezentowali nową monografię kościoła Mariackiego swojego autorstwa - „Kościół Mariacki w Krakowie. 800 lat historii”.
Natomiast we wtorek 23 maja historyk z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie prof. Tomasz Graff przedstawi postać wojewody krakowskiego i marszałka wielkiego koronnego Mikołaja Zebrzydowskiego oraz jego związki z Krakowem. Badacz jest współautorem wydanej w 2020 r. w Krakowie biografii słynnego rokoszanina. Wreszcie 30 maja Towarzystwo zaprasza na debatę zatytułowaną: „Problematyka konserwatorska w Podgórzu”. Specjaliści dyskutować będą nad formami ochrony tej cennej krakowskiej dzielnicy.

Będzie to ostatnie spotkanie w tym sezonie. Na kolejne odczyty TMHiZK zaprosi dopiero w październiku.
Działalność popularyzatorską w formie odczytów Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa umieściło w swoim statucie już w momencie formalnego powstania w 1897 r. Postanowiono wtedy jak najszybciej uruchomić odczyty publiczne, poświęcone głównie aktualnym problemom konserwatorskim i restaurowaniu zabytków oraz popularnie prelekcje dla młodzieży szkolnej i rzemieślniczej. Ta tradycja odczytowa kontynuowana jest do dziś.

Odczyty odbywają się w siedzibie Towarzystwa przy ul. św. Jana 12 (I piętro) o godz. 17.15 oraz są transmitowane za pośrednictwem kanału YouTube. Wstęp wolny.

Paweł Stachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.