Krzysztof Ogiolda

Major Dekutowski „Zapora” chciał uciec na Zachód. Aresztowano go w Nysie

Hieronim Dekutowski „Zapora” (z lewej) i Zdzisław Broński „Uskok”, rok 1947. Fot. Wikipedia (29 lutego 2016) Hieronim Dekutowski „Zapora” (z lewej) i Zdzisław Broński „Uskok”, rok 1947.
Krzysztof Ogiolda

Major Hieronim Dekutowski „Zapora” zasługuje na pamięć jako żołnierz antykomunistycznego podziemia nie tylko w kontekście Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Wsławił się wieloma akcjami przeciw UB i NKWD. Aresztowany w Nysie został siedem razy skazany na śmierć. Zabity 7 marca 1949 w Warszawie.

Na początku września 1947 „Zapora” zdecydował się wyjechać z Polski. 12 września wydał rozkaz, przekazując dowództwo nad oddziałami Okręgu Lublin Zrzeszenia WiN Zdzisławowi Brońskiemu „Uskokowi”. W prywatnym liście do „Uskoka” pisał:

„Ja dziś wyjeżdżam na angielską stronę. Jestem umówiony z chłopakami co do kontaktów po tamtej stronie. Stary - najważniejsze, nie daj się nikomu wykiwać i bujać”.

Na początku września 1947 „Zapora” zdecydował się wyjechać z Polski. 12 września wydał rozkaz, przekazując dowództwo nad oddziałami Okręgu Lublin Zrzeszenia WiN Zdzisławowi Brońskiemu „Uskokowi”.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.