Bogumił Storch

Mają superradnego. Przy „remisie” jego głos liczy się jak dwa

Burmistrz Mateusz Klinowski i jego zwolennicy mają przewagą w radzie, bo głos przewodniczącego Roberta Malika (w środku) liczy się podwójnie Fot. Bogumił Storch Burmistrz Mateusz Klinowski i jego zwolennicy mają przewagą w radzie, bo głos przewodniczącego Roberta Malika (w środku) liczy się podwójnie
Bogumił Storch

W Wadowicach wymyślili, jak uniknąć remisu w głosowaniach rady miejskiej. W takich przypadkach decydujący, dodatkowy głos dostanie jej szef. Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, jest mocno zdziwiony kreatywnością radnych. Przekonuje, że to niezgodne z prawem i zapowiada, że przyjrzy się tej sprawie.

Radni z Wadowic postanowili sporne sytuacje rozstrzygać tak, jak robiono to do końca lat 60. ub. wieku na piłkarskich boiskach. Wtedy w przypadku remisu sędzia rzucał monetą i wyłaniał zwycięzcę.

Głosowania w wadowickiej radzie miejskiej teraz trochę tę sytuację przypominają. Tylko że zamiast monety, która każdej z drużyn w losowaniu dawała 50 proc. szans, o ważnych dla gminy sprawach decyduje tylko jednoosobowo przewodniczący gremium Robert Malik, zaufany radny burmistrza Mateusza Klinowskiego. Tłumaczy, że pozwalają mu na to specjalne uprawnienia, które koledzy z rady zatwierdzili w głosowaniu rok temu.

- Nigdy z czymś takim się w samorządach nie spotkałem i nie ma to wiele wspólnego z demokracją - komentuje Kazimierz Barczyk (PO), wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, doświadczony prawnik, sędzia i adwokat, sekretarz stanu w rządzie Jerzgo Buzka.

Usprawnili pracę?

W radzie miejskiej Wadowic zasiada obecnie prawie tyle samo zwolenników (11), co przeciwników (10) urzędującego burmistrza i jego pomysłów. Czasem jakiś radny się wyłamie z klubu i zagłosuje po swojemu, czasem ktoś nie przyjdzie na sesje i nigdy nie wiadomo czy dany projekt będzie uchwalony czy wyląduje w koszu.

Czytaj więcej:

  • jakie skutki dla podejmowania decyzji ma kontrowersyjny sposób głosowania?
  • jak przebiegają głosowania według nowej formuły?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bogumił Storch

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.