17 września 1939 roku Armia Czerwona wkracza do Polski. Atak zupełnie zaskakuje nasze dowództwo. Przewaga agresorów jest miażdżąca.
Przez tysiąclecia uzyskiwał je według własnego uznania zwycięzca. Od 110 lat określone są przez prawo, ale i tak wygrany postępuje zwykle zgodnie z własnym interesem. W czasie drugiej nasze straty były największe.
Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego był zbrojnym ramieniem komunistów. Używano go do zwalczania podziemia niepodległościowego. Rozmowa z dr. Lechem Kowalskim, historykiem.
12 września 1989. Sejm powołał rząd Tadeusza Mazowieckiego. W głosowaniu uczestniczyło 415 posłów, 13 z nich wstrzymało się od głosu, pozostali powiedzieli „tak” Budowanie gabinetu pełne było emocji, zwrotów akcji, zawiedzionych nadziei i...
Kulinaria. Osełka z hitlerowską, okaleczoną gapą. Słynny ksiądz Pawlicki wpada w euforię. Wbrew pozorom bicie masła nie jest takie proste.
We wrześniu 1939 roku Edmund Orlik małą tankietką pokonał kilkanaście niemieckich wozów pancernych. Po wojnie o nim zapomniano. Rozmowa z Marcinem Szymaniakiem, publicystą, autorem książki „Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy” (Znak).
Ekspert: efekt drożyzny jest widoczny nie tylko na rynkach kontynentalnych, ale też krajowych. Czy Komisja Europejska coś zrobi? Na razie żadnych decyzji nie ma, a nasze portfele są cieńsze.
Przy spotkaniu w drzwiach odwiedzanego domu lub w drodze, przed rozmową - było imię Boże. Czasami wymieniane, czasami zawieszone w niedomówieniu. Zazwyczaj tylko dzieci, najczęściej wiejskie, deklamowały całą formułę „Niech będzie pozdrowiony...
23 lipca 1792 roku Stanisław August przystąpił do Targowicy. Dobrego wyjścia nie miał, ale pobłądził. Magnaci dbali tylko o swój interes. Rozmowa z dr. Marcinem Gadochą, historykiem z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Ach ten Kraków przełomu XIX i XX wieku! Kraków Młodej Polski, Kraków rojący się od niezwykłych postaci. A wśród nich Lucjan Rydel. Nie tak wielki jak Wyspiański, nie tak znakomity jak Włodzimierz Tetmajer, nie tak znany jak Boy-Żeleński, ale...
Rozmowa z prof. Czesławem Partaczem, jednym z najlepszych znawców stosunków polsko-ukraińskich w XX stuleciu.
W przedpokoju, często zagraconym kosmacącymi się paltami, najeżonym parasolami, wypełnionym szafami, wisiały niewielkie naczyńka. Metalowe, porcelanowe, szklane lub drewniane ze szklanymi pojemnikami. Kropielniczki, najczęściej suche, z białawym,...
10 lipca 1762 roku urodziła się Zofia Fryderyka Augusta zu Anhalt Zerbst Dornburg. Do historii przeszła jako Katarzyna II Wielka. Rozmowa z prof. Andrzejem Andrusiewiczem, znawcą dziejów Rosji, autorem m.in. "Cywilizacji rosyjskiej"
W maju 1982 roku wybucha wojna o Falklandy. Starcie dwóch armii oraz dwóch ustrojów - wojskowej dyktatury z demokracją. Rozmowa z dr. Pawłem Korzeniowskim, historykiem wojskowości z Uniwersytetu Rzeszowskiego, autorem książki "Wojna o Falklandy".
Zamiera jedno z sympatyczniejszych świąt - Zielone Świątki czyli Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Jeszcze nie tak dawno w tym dniu bramy domów na przedmieściach zdobiły brzozowe gałązki, czasami nawet buchał z nich aromat tataraku. Każdy...
Za najlepszy mecz w dziejach Ligi Mistrzów czytelnicy brytyjskiego „Daily Mirror”, który sprzedaje się w niemal 3 mln egzemplarzy dziennie, uznali finał w 2005 r. między Liverpoolem a Milanem. Bohaterem tamtego niezwykłego spotkania był Jerzy...
11 maja 1573 Królem Wybrany zostaje Henryk Walezy to pierwszy elekcyjny władca rzeczypospolitej Pomysł, by monarchę osadzać na tronie w drodze wyboru, był interesujący, demokratyczny i awangardowy Pierwsze elekcje gromadziły pod warszawą...
Moje problemy w górach wynikały stąd, że zawsze chciałem robić coś nowego. Z K2 nie udało się trzy razy. Dopiero za czwartym razem wszedłem na wierzchołek trasą zdobytą wcześniej przez Japończyków. Trudną, ale nie nową. Niedosyt pozostał. Bo my,...
Obyczaje. Na wszystkich placach targowych stały furmanki. Platonami jeździło się na bielany. Kurpiowskie wozy grały wszystkimi kolorami.
Rozmowa. 11 kwietnia 1968 gen. Wojciech Jaruzelski został szefem MON. Oficerem operacyjnym był marnym. O władzę dla siebie umiał zadbać, jak nikt. Rozmawiamy z płk. dr. Lechem Kowalskim, biografem Jaruzelskiego.
Jeszcze trochę czasu - i nadejdzie Wielkanoc, czas, w którym najzwyczajniejsze jajko nagle staje się czymś więcej niż miłą częścią śniadania, przekąską, składnikiem nieśmiertelnego knajpianego śledzia po japońsku. Od jajek, podniesionych do rangi...
Bez zrozumienia, czym była rada, kim byli rajcy, nie pojmiemy natury średniowiecznego miasta. W Krakowie powstała między 1258 a 1262 rokiem. Rozmowa z dr. hab. Marcinem Starzyńskim, historykiem.
Marzec 1853. W oknie lwowskiej apteki "Pod Złotą Gwiazdą" zapłonęła pierwsza lampa naftowa. Skonstruował ją Ignacy Łukasiewicz. Opracował także sposób destylacji ropy i stworzył w Galicji przemysł naftowy.
W powstaniu w getcie warszawskim obok ŻOB walczył także prawicowy Żydowski Związek Wojskowy. Oto co wiemy o tej ważnej i tajemniczej organizacji
W podkrakowskim Gdowie, w małym dworku, klasycznym, z filarkami strzegącymi wejścia, mieszkał Franciszek Ksawery Nałęcz Sosnowski i jego żona Stanisława z Lubicz Wojciechowskich. Herby znakomite, rodzina miała nawet jakieś tam niegdysiejsze...
Krakowska szkoła historyczna zdeterminowała sposób myślenia o dziejach Polski przez kilka dziesięcioleci, począwszy od ostatniej ćwierci XIX stulecia. Miała i mieć będzie zwolenników oraz ostrych krytyków, bo jej rdzeniem jest refleksja nad...
21 marca 1098 r. Powstaje zakon cystersów. W XII i XIII stuleciu był największą potęgą w świecie chrześcijańskim. Gdyby nie cystersi, świat zachodni stałby dzisiaj na niższym poziomie cywilizacyjnym.
Lubię stare książki. Także dlatego, że nieomal każda z nich jest kawałkiem historii, tej malutkiej historii dawno umarłych ludzi i historii wielkiej. Często w ocalałych tomach ocalały zasuszone kwiaty. Przede wszystkim bratki, ale od czasu także...
1017 lat temu rozpoczął się zjazd gnieźnieński. O tamtych czasach wiemy bardzo mało. Poza tym, że Otton III przybył do Bolesława. Rozmowa z prof. Dariuszem Sikorskim, znawcą wcześnego średniowiecza z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dzień Kobiet. Dyktatorzy potrafili kochać kobiety. Lenin żył z żoną i kochanką i wszyscy byli zadowoleni. Stalin za żoną rzucił się do grobu. Mussolini miał setki kochanek, gwałcił kobiety, ale też trafił na tę jedyną.
W starożytnym Rzymie specjalnie przeszkolone niewolnice dbały o to, aby fałdy tog patrycjuszy układały się pięknie, aby miękko i dostojnie spływały z ramion podczas przechadzki po forum, w czasie obrad senatu. Podobne obowiązki miał pozer.
28 lutego 1981 r. zapadła decyzja o wprowadzeniu kartek na mięso. System ruszył 1 kwietnia. Kartki istniały do końca lipca 1989 r. Rozmowa z dr. Andrzejem Zawistowskim z Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH.
Luty 1917 r. W Rosji wybucha rewolucja. Przeszła niczym tornado, choć przy tym niemal bezkrwawo. W ciągu dwóch-trzech dni zmiotła największe wtedy imperium świata. Carat zakończył żywot.
Ludzie albo żywili złudzenia, iż przyszłość rozwiąże wszystkie ich problemy, albo wprost przeciwnie - uważali, że nie tylko jest źle, ale będzie jeszcze gorzej. Te dwie postawy znajdowały swoje odbicie także w literaturze science fiction. Przy...
Marszałek wywarł wielki wpływ na państwo polskie, ale jeszcze większy na Polaków. Rozmowa z prof. Tomaszem Gąsowskim, historykiem z UJ, który jest wytrawnym znawcą Piłsudskiego, XIX i XX w. i relacji polsko-żydowskich.
Była jedyną organizacją państwową ratującą Żydów od zagłady. Została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. O Żegocie rozmawiamy z dr Edytą Gawron z Instytutu Judaistyki UJ.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.