Krzysztof Błażejewski

Ma największy na świecie zbiór medali z Kazimierzem Wielkim

Jarosław Janczewski z medalami z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego i innymi pamiątkami, związanym z osobą władcy Fot. Krzysztof Błażejewski Jarosław Janczewski z medalami z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego i innymi pamiątkami, związanym z osobą władcy
Krzysztof Błażejewski

Rozmowa z Jarosławem Janczewskim, historykiem amatorem, numizmatykiem, posiadaczem największej na świecie kolekcji medali z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego.

Skąd wzięło się Pańskie zainteresowanie postacią Kazimierza Wielkiego? Czy dlatego, że założył Bydgoszcz?

To chyba naturalne, bowiem czuję się bydgoszczaninem. Od dawna miałem wrażenie, że w mieście brakuje rozpoznawalnych symboli - pomników, takich, jak np. słynna Łuczniczka. Zgadaliśmy się ze znajomymi, że dobrze byłoby wznieść w mieście monument, przedstawiający założyciela naszego miasta, króla Kazimierza Wielkiego. Wówczas, w 1995 r., w Polsce stał tylko jeden pomnik tego władcy, w Bochni. Udało się znaleźć chętnych do działania, powstał społeczny komitet i ostatecznie statua króla na koniu stanęła pomiędzy starówką i Nowym Rynkiem. Po 11 latach od narodzenia się pomysłu. Na ogłoszony konkurs wpłynęło aż 36 prac artystów z różnych stron kraju, co świadczy o popularności tej idei i samej postaci króla. Muszę jednak podkreślić, że nie byłoby tego pomnika, gdyby do grona zapaleńców nie dołączyła ówczesna przewodnicząca Rady Miasta, dziś już nieżyjąca Felicja Gwincińska. To jej energia i zapał były główną siłą sprawczą przy realizacji pomysłu na pomnik.

Pomnik to jedna rzecz, ale skąd pomysł na gromadzenie medali z wizerunkiem władcy?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.