Łodzianie lekko zacisną pasa... Co zdrożeje?

Czytaj dalej
Mirosław Malinowski

Łodzianie lekko zacisną pasa... Co zdrożeje?

Mirosław Malinowski

Komendant straży miejskiej w październiku na posiedzeniu komisji ładu i porządku Rady Miejskiej narzekał, że obecny stan zatrudnienia (458 osób) to o ok. 50 osób za mało (w 2011 r. w straży pracowało 506 osób). Ma to się zmienić w przyszłym roku.

W projekcie budżetu na2017 r., który w środę był omawiany na sesji, budżet straży jest bowiem o blisko milion złotych większy, niż w tym roku i wynosi 29,572 mln zł. Nie wiadomo, ilu strażników więcej może patrolować łódzkie ulice, ale pewne jest, że pieniędzy wystarczy na dodatkowe patrole konne na Uroczysku Lublinek oraz na kupno przenośnej „fotopułapki”, dzięki której można będzie namierzyć osoby wyrzucające śmieci w lesie. Strażnicy miejscy nie będą też musieli już „śrubować” liczby wystawianych mandatów. W 2017 r. do miejskiej kasy z tego tytułu ma wpłynąć bowiem „tylko” 3,5 mln zł - o 1 mln zł mniej, niż w tym roku.

Ulga za kierownicą

Kierowcom powinien odpuścić też Zarząd Dróg i Transportu. Co prawda w planach jest znaczne zwiększenie dochodów z tytułu odholowania źle zaparkowanych pojazdów (wpływy mają wzrosnąć z 350 tys. zł w 2016 r. do 450 tys. zł w 2017 r.), ale za to przewidziano mniejsze (17 mln zł zamiast 18,1 mln zł) wpływy z tytułu opłat za parkowanie w centrum miasta. Z kolei pasażerowie komunikacji miejskiej mogą spodziewać się podwyżek. W tym roku ze sprzedaży biletów domiejskiej kasy ma trafić 168 mln zł, a w przyszłym aż o 5,4 mln zł więcej.

Czynsze w górę

Największe zmiany będą dotyczyć w przyszłym roku najemców lokali komunalnych (mieszkalnych i użytkowych). O ile w tym roku Zarząd Lokali Miejskich ma zapewnić wpływy w wysokości 163 mln zł, o tyle w roku 2017 będzie to już 216 mln zł.

Za ślub, pogrzeb i drewno

W projekcie budżetu są zapisane wszelkie, najdrobniejsze nawet dochody. Zaplanowano np., że 70 par weźmie ślub poza siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego, co da miastu dochód w wysokości 70 tys. zł. Zarząd Zieleni Miejskiej sprzeda drewno z wycinki starych drzew za 225 tys. zł, a blisko 1 mln zł uzyska ze sprzedaży biletów do ogrodu botanicznego i palmiarni. Najbardziej pocieszające wydaje się to, że dochody cmentarzy mają spaść o ok. 20 procent (wyniosą 2,2 mln zł).

Mirosław Malinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.