Liceum Akademickie w Toruniu planuje uruchomić dwa nowe profile

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Marta Siwicka

Liceum Akademickie w Toruniu planuje uruchomić dwa nowe profile

Marta Siwicka

Toruńskie Liceum Akademickie zaprasza 8 kwietnia na Drzwi Otwarte. Od godz. 10 do 13 o szkole będą opowiadać zarówno nauczyciele, jak i uczniowie oraz absolwenci.

Prócz prezentacji szkoły będzie można zobaczyć też internat i całą infrastrukturę: sale i pracownie. – Wszystkie drzwi tego dnia będą otwarte – zapewniają organizatorzy.

Podczas Drzwi Otwartych wychowawcy zaprezentują cztery profile proponowane przez liceum: biologiczno-chemiczny, matematyczno-informatyczno-fizyczny, chemiczno-fizyczny i humanistyczny. Dwa ostatnie są nowością w szkolnej ofercie.

- Utworzenie profilu chemiczno-fizycznego wynika z bezpośredniego zainteresowania uczniów – mówi dr Ilona Glatzel, nauczycielka z Liceum Akademickiego. – Jest duża grupa młodych osób zainteresowanych nie tyle typowo ścisłymi naukami, jak matematyka czy fizyka, lecz pójściem w kierunku politechnicznym.

Zupełną nowością w ofercie Liceum Akademickiego będzie natomiast profil humanistyczny. Od kilku lat takiej klasy w szkole nie było, ale według Glatzel kształcenie młodych w kierunku humanistycznym jest dzisiaj bardzo ważne.

- Kiedyś humanistyka była pełnoprawną nauką, lecz pod wpływem ogólnych trendów przyszedł dla niej czas niełaski – wyjaśnia Glatzel. - Wiele osób stoi na stanowisku, że to sfera nauk, która nie przekłada się na korzyści finansowe, ale to nieprawda. Humanistyka powoli wraca do łask, zmienia się świadomość społeczna. U nas nie ma kształcenia humanistycznego, ludzie nie potrafią pisać i mówić.

O zapotrzebowaniu na taką klasę świadczy również fakt, że w ostatnich latach uczniowie Liceum Akademickiego odnosili wiele sukcesów w konkursach i olimpiadach humanistycznych.

- Młodzież ulega dziś presji rodziny i nie postrzega humanistyki jako istotnej sfery działalności naukowej. Zagraniczne środowiska akademickie pytają jednak, czy nasi informatycy mają też podstawy humanistyczne – dodaje Glatzel.

Uczniowie klasy humanistycznej będą mieli rozszerzony język polski, historię oraz język łaciński. Natomiast w ramach zajęć uzupełniających i dodatkowych przewiduje się filozofię, kulturę współczesną oraz wstęp do psychologii. Patronat nad profilem objęły Wydział Filologiczny i Wydział Humanistyczny UMK. Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu to pierwsza w Polsce szkoła przy uniwersytecie, stworzona z myślą o wybitnie uzdolnionej młodzieży. 70 procent uczniów to laureaci stypendiów naukowych. W ciągu ostatnich czterech lat uczniowie z GiLA uzyskali prawie 130 tytułów laureata i finalisty na krajowych i zagranicznych olimpiadach.

Marta Siwicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.