Lekarze znowu będą więcej pracować. A co z ustawą? Co konkretnie wynegocjowali lekarze rezydenci?

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Agata Pustułka

Lekarze znowu będą więcej pracować. A co z ustawą? Co konkretnie wynegocjowali lekarze rezydenci?

Agata Pustułka

Kilka dni temu minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski po serii negocjacji doprowadził do porozumienia z lekarzami rezydentami, którzy od kilku miesięcy domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia i lepszych płac. Co to oznacza dla pacjentów?

Przypomnijmy - w ramach protestu lekarze wypowiadali klauzulę opt-out, nie zgadzając się na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo. W efekcie, na niektórych oddziałach szpitalnych już zaczynało brakować obsady dyżurowej i odwoływano planowe operacje. Część lekarzy wykorzystała całą sytuację, przeszła na kontrakty i wywalczyła sobie spore podwyżki, np. z 75 do 120 zł za godzinę pracy. Teraz jednak sytuacja się zmieniła.

- W województwie śląskim nie jest zagrożony żaden oddział. Wszystkie pracują normalnie - mówi dyrektor śląskiego NFZ Jerzy Szafranowicz. Jego zdaniem, ten tydzień okaże się decydujący po tym, jak minister zaapelował do lekarzy, by wycofywali się z protestu. Na 2000 lekarzy specjalistów z regionu 1230 to lekarze rezydenci. W ostatnich dniach z opt-out wycofało się 154.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, kompromis udało się wypracować po długich i ciężkich rozmowach, ale od początku było widać, że nowy szef resortu podszedł do nich poważnie i z pewnymi konkretami w ręku. To przede wszystkim ważna informacja dla pacjentów.

- Usprawnienie systemu opieki zdrowotnej jest priorytetem zarówno dla mnie, jak i dla całego rządu. Dzięki temu, że przedstawiłem pakiet konkretnych rozwiązań, była możliwa konstruktywna rozmowa i wypracowanie porozumienia - podkreślił Łukasz Szumowski.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.