Hanna Walenczykowska

Lekarze rezydenci skarżą się, że resort zdrowia nie traktuje ich poważnie. Możliwe, że dojdzie do nowych protestów

Rezydenci to młodzi lekarze, którzy mają już pełne prawo wykonywania zawodu i są w trakcie trwającej kilka lat specjalizacji. Fot. Dariusz Bloch Rezydenci to młodzi lekarze, którzy mają już pełne prawo wykonywania zawodu i są w trakcie trwającej kilka lat specjalizacji.
Hanna Walenczykowska

Rezydenci tracą cierpliwość. Jeśli ministerstwo zdrowia nie przystąpi do rozmów, młodzi lekarze zapowiadają kolejne protesty, w tym strajk generalny.

Rezydenci tracą cierpliwość, grożą strajkiem lub masowym wypowiadaniem umów o pracę i żądają rozmów z przedstawicielami resortu zdrowia.

Wbrew uzgodnieniom

- Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL) po zapoznaniu się z projektami zmian w dwóch ustawach, które wprowadzają treść porozumienia zawartego 8 lutego br. między resortem zdrowia i protestującymi lekarzami, mówi wprost: nie mamy zaufania do ministerstwa. Wskazuje na szereg zapisów, które wprowadzono wbrew wcześniejszym ustaleniom - informuje portal rynekzdrowia.pl.

Portal cytuje rzecznika prasowego związku zawodowego rezydentów.

- Nie wierzę w dobrą wolę resortu. Może to być próba oszukania nas i wyłączenia z podwyżek pewnej grupy lekarzy. Problemów zaczyna się robić bardzo dużo i to nie są błędy, które się pojawiły, bo ktoś czegoś nie dopilnował. To są błędy merytoryczne, które są wprowadzone celowo. To jawne łamanie zawartego porozumienia - mówi rzecznik prasowy rezydentów Marcin Sobotka, dodając, że MZ „trochę próbuje z rezydentów zrobić idiotów” i dodaje: - Jesteśmy traktowani tak, jakbyśmy byli laikami i nie kontrolowali tego, co robi resort.

Na razie nic się nie dzieje

W regionie po ubiegłorocznych protestach rezydentów jest spokojnie.

- Na razie uczestniczymy w konsultacjach dwóch ustaw - wyjaśnia Bartosz Fiałek - lekarz rezydent ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.