Lekarze polubili wystawianie elektronicznych L4

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Iwona Krzywda

Lekarze polubili wystawianie elektronicznych L4

Iwona Krzywda

Część medyków nadal wystawia zwolnienia lekarskie na kartce, ale papierowe druki to już tylko 0,4 proc. wszystkich zaświadczeń.

Lekarze od początku grudnia w całym kraju mają obowiązek wystawiania zaświadczeń o „chorobowym” za pomocą specjalnej interne­towej platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nakaz porzucenia papieru i wykorzystywania komputerów spotkał się z głośnym protestem części medyków, przestrzegających, że na informatyzację nie są jeszcze gotowi i mimo zmiany prawa nadal będą korzystać z kartek i długopisów. Okazuje się jednak, że pod przymusem lekarze wyjątkowo szybko przekonali się do wirtualnego systemu. Ze statystyk gromadzonych przez małopolskie oddziały ZUS wynika, że do nowych zasad nie stosuje się jedynie garstka z nich.

Od początku grudnia w całym województwie wystawiono ponad 269 tys. e-zwolnień. W tym samym czasie do oddziałów wpłynęło 1201 zaświadczeń wypisanych na starych drukach ZUS albo specjalnych formularzach przygotowanych przez organizacje lekarskie. Papierowe L4 stanowią więc zaledwie 0,4 wszystkich tego rodzaju dokumentów wystawionych w naszym regionie. Najwięcej do tej pory wpłynęło ich do oddziału w Nowym Sączu – 0,6 proc.

Czytaj więcej:

  • Pacjenci, którym lekarze mimo nowego obowiązku na papierze wystawili dokumenty potwierdzające, że powinni czasowo odpocząć od pracy, nie muszą obawiać się utraty zasiłku. Konsekwencje mogą za to spotkać opornych medyków.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.