Kwietniowe odczyty w Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Czytaj dalej
Fot. Paweł Stachnik
Pawel Stachnik

Kwietniowe odczyty w Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Pawel Stachnik

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zaprasza w kwietniu na kolejny cykl odczytów popularnonaukowych poświęconych przeszłości i teraźniejszości miasta.

Co tydzień we wtorek w siedzibie Towarzystwa w kamienicy Krauzowskiej przy ul. św. Jana 12 można posłuchać wykładów na temat dziejów Krakowa, postaci z nim związanych, ochrony i konserwacji jego zabytków, ważnych zjawisk społecznych kulturalnych i ekonomicznych, zarówno z przeszłości, jak i dnia dzisiejszego. Odczyty wygłaszają krakowscy naukowcy: historycy, archeolodzy, muzealnicy, architekci…

Kwietniowy cykl odczytów zainaugurowany został w ubiegły wtorek wystąpieniem konserwatorek Bożeny Boby-Dygi i Katarzyny Feć-Sfory, które przedstawiły historię aranżacji sal pierwszego piętra kamienicy Krauzowskiej. Sale te przeszły w ostatnich dwóch latach gruntowny remont konserwatorski, który ujawnił liczne pozostałości dawnego wystroju: m.in. XVIII-wieczne polichromie i pięknie zdobiony drewniany strop z 1611 r.

W najbliższy wtorek 11 kwietnia dr Marcin Gadocha, historyk z Uniwersytet Pedagogicznego w Krakowie, przedstawi odczyt pt. „Jan III Sobieski i jego związki z Krakowem”. Tydzień później, 18 kwietnia, Magdalena Smaga z Muzeum Krakowa zaprezentuje sylwetkę architekta wnętrz Mariana Sigmunda. Kierowany przez niego zespół zaprojektował wnętrza wielu obiektów użyteczności publicznej w Nowej Hucie, m.in. Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina, Teatru Ludowego, kina Świt, oraz zespołu lokali gastronomicznych Gigant na os. Willowym.

Z kolei we wtorek 25 kwietnia Towarzystwo zaprasza na debatę zatytułowaną „Problematyka konserwatorska Nowej Huty”. Specjaliści dyskutować będą nad formami ochrony tej oryginalnej dzielnicy, która w lutym bieżącego roku rozporządzeniem prezydenta RP uznana została za Pomnik Historii.

Działalność popularyzatorską w formie odczytów Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa umieściło w swoim statucie już w momencie formalnego powstania w 1897 r. Postanowiono wtedy jak najszybciej uruchomić odczyty publiczne, poświęcone głównie aktualnym problemom konserwatorskim i restaurowaniu zabytków oraz popularnie prelekcje dla młodzieży szkolnej i rzemieślniczej.

Systematyczne prelekcje ruszyły w 1923 r. i szybko zdobyły uznanie krakowian. Pojawił się wtedy cykl jedenastu wykładów poświęconych zabytkom i sztuce Krakowa, wygłoszonych w Miejskim Muzeum Przemysłowym. Z kolei w 1928 r. zaprezentowano cykl odczytów pod zbiorczym tytułem „Kraków w XIX wieku”. Kolejna seria miała miejsce w 1934 r. i nosiła tytuł „Wykłady o Starym Krakowie”. Odtąd prelekcje odbywały się systematycznie w poniedziałki aż do wybuchu wojny.

W okresie powojennym organizowano serie odczytów tematycznych, poświęconych m.in. Adamowi Mickiewiczowi, stanisławowi Wyspiańskiemu, Millenium Chrztu, historii sztuki i architektury Krakowa.

Obecnie odczyty odbywają się w siedzibie Towarzystwa przy ul. św. Jana 12 (I piętro) w Krakowie o godz. 17.15 oraz są transmitowane za pośrednictwem kanału YouTube. Wstęp wolny.

Pawel Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.