Kurtka, kask i krzyż dla papieża Franciszka

Czytaj dalej
Fot. Fot. Paulina Krzyżak komitet organizacyjny ŚDM
Grażyna Starzak

Kurtka, kask i krzyż dla papieża Franciszka

Grażyna Starzak

Wydarzenie. Dziś rano z Krakowa do Rzymu wyrusza pielgrzymka motocyklowa.

W historii Światowych Dni Młodzieży nie było jeszcze takiego wydarzenia. W najbliższą środę młodzi motocykliści, którzy dziś wyruszą z Krakowa, spotkają się w Watykanie z papieżem Franciszkiem, by jeszcze raz zaprosić go do Polski. Podarują mu nietypowe prezenty - białą motocyklową kurtkę z logo ŚDM i kask z namalowanym specjalną techniką obrazem Jezusa Miłosiernego.

Malowidło na kasku powstało przy użyciu specjalnego, bardzo precyzyjnego minipistoletu, który wydmuchuje farbę. Kurtkę uszyła jedna z lubelskich firm, specjalizująca się w produkcji odzieży sportowej. Franciszek otrzyma też charakterystyczny krzyż zrobiony z części motocyklowych - łańcucha i zębatek.

Ks. Adam Parszywka, komandor tego szczególnego rajdu, mówi, że to pomysł komitetu organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. - Zainspirowali nas przedstawiciele grup skupiających motocyklistów, pytając, czy będą mogli towarzyszyć papieżowi Franciszkowi w czasie przejazdów z jednego do drugiego miejsca w czasie ŚDM. Nie było takiej możliwości, ale zaproponowałem im, że możemy odwiedzić Ojca Świętego w Rzymie po zakończeniu ŚDM. Z tym pomysłem poszedłem do kardynała Stanisława Dziwisza, prosząc, by patronował temu przedsięwzięciu. Metropolita krakowski przyklasnął tej propozycji, ale zasugerował, żebyśmy wyruszyli przed rozpoczęciem ŚDM. I wyruszamy - relacjonuje ks. Parszywka.

Spośród trzech proponowanych dat motocykliści wybrali 22 czerwca. W tym dniu wezmą udział w audiencji generalnej. - Jeszcze nie wiem, czy uda się wjechać na plac św. Piotra motocyklami, ale na pewno będą one w tle i na pewno nasza grupa będzie widoczna w tłumie pielgrzymów - mówi ks. Adam.

Przygotowania do tej niecodziennej pielgrzymki trwały kilka miesięcy. Bazując na doświadczeniach Rajdu Katyńskiego, organizatorzy uruchomili stronę internetową, przy pomocy której chętni mogli zapisywać się do udziału w pielgrzymce. Przeprowadzili też dokładną analizę trasy, wyznaczyli noclegi.

Plan przewiduje, że jadąc przez 4 kraje - Polskę, Czechy, Austrię i Włochy - motocykliści będą przejeżdżać dziennie ok. 450 kilometrów. Dziś wyruszają z Łagiewnik. We wtorek wieczorem powinni być w Rzymie, przy Domu Generalnym Salezjanów. Tam mają nocleg, a rano przejadą w kolumnie do Watykanu, na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Komandor rajdu podkreśla, że ich wyjazd do Rzymu nie jest li tylko zwyczajnym przemierzaniem wyznaczonej wcześniej trasy i liczeniem przejechanych kilometrów. - To przede wszystkim przygotowanie duchowe do Światowych Dni Młodzieży - mówi.

Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.