Kulturalne Światowe Dni Młodzieży: od wystaw aż po koncert chrześcijańskiego hip-hopu

Czytaj dalej
Fot. Fot. Paweł Kubisztal
Paulina Szymczewska

Kulturalne Światowe Dni Młodzieży: od wystaw aż po koncert chrześcijańskiego hip-hopu

Paulina Szymczewska

Koncerty, pokazy filmów, warsztaty, wystawy - w najbliższym czasie krakowianie, turyści i pielgrzymi na pewno nie będą się nudzić. W organizację różnych ciekawych wydarzeń w ramach Światowych Dni Młodzieży włączają się m.in. krakowskie ośrodki kultury.

Już w najbliższy weekend oraz w ostatnim tygodniu lipca swe podwoje otworzą muzea i domy kultury. Zarejestrowani w Komitecie Organizacyjnym ŚDM pielgrzymi będą mogli nieodpłatnie zwiedzić np. Pałac Krzysztofory, Fabrykę Schindlera, Starą Synagogę, Barbakan, Dom Zwierzyniecki czy muzeum MOCAK.

Dużo będzie się działo na prawym brzegu Wisły, gdzie w organizację wydarzeń towarzyszących ŚDM zaangażował się Dom Kultury „Podgórze” oraz jego filie. Przykładowo w kinoteatrze Wrzos (ul. Zamoyskiego 50) już w sobotę obejrzymy film „Śladami historii Podgórza” (godz. 14, 16, 18 i 20, z angielskimi napisami), a w niedzielę odbędzie się tam koncert „Krakowscy Artyści Młodzieży Świata” (godz. 18). W poniedziałek zaplanowano koncerty plenerowe na Rynku Podgórskim (w godz. 16-21.30) - wystąpią m.in.: Grzegorz Turnau i Kamerata Krakowska. A do parku Bednarskiego warto się wybrać na „Spotkania z tańcami świata” (godz. 13, 16 i 18). W kolejnych dniach atrakcji też nie zabraknie: do 27 lipca w Domu Kultury „Podgórze” (ul. Sokolska 13) odbywać się będą różne warsztaty, np. artystyczne, taneczne, grafiki (pełny program: www.dkpodgorze.krakow.pl).

Natomiast na Rynku Podgórskim mieszkańcy oraz uczestnicy ŚDM obejrzą wystawę plenerową przybliżającą postać św. Jana Pawła II - są na niej prezentowane zdjęcia i informacje o Jego związkach z miejscami takimi jak np. kamieniołom na Zakrzówku, Solvay, a także z miejscami modlitwy.

Na muzyczne spotkania w ramach ŚDM zaprasza Śródmiejski Ośrodek Kultury. Już w niedzielę w kościele św. Piotra i Pawła odbędzie się koncert „»Ave Maria« poprzez wieki” w wykonaniu Chóru Hejnał (godz. 17), a w poniedziałek koncert zespołu Mazowsze na Rynku Głównym (17.30) i koncert „Naród jest z Ducha” w ŚOK przy Mikołajskiej 2 (godz. 19). Z kolei 30 lipca o godz. 19 zaplanowano Koncert Muzyki Polskiej w klubie „Malwa przy ul. Dobrego Pasterza 6 (wstęp wolny).

Podczas ŚDM warto się też wybrać do Nowej Huty. 25 lipca na łące przy Nowohuckim Centrum Kultury odbędą się koncerty plenerowe (od godz. 18). Wystąpią m.in. zespoły taneczne, zespół pieśni i tańca „Nowa Huta” oraz zespoły „Hamernik” i „Mali Hamernicy”. Zaprezentują one polskie tańce narodowe, pieśni, przyśpiewki i góralski folklor. Następnie wstąpią: Lidia Jazgar z „Galicją” i Mieczysław Szcześniak. Z kolei Klub Wersalik (os. Ogrodowe 15) zaprasza w dniach 26-27 lipca na warsztaty DJ, a 27 lipca - na koncert chrześcijańskiego hip-hopu (godz. 19, więcej informacji: tel. 12 644-13-52).

Bardzo interesująco zapowiada się wydarzenie w nowohuckim Teatrze Ludowym: widowisko składające się z autobiograficznych tekstów Karola Wojtyły, które będzie prezentowane 25 i 26 lipca. A przez trzy kolejne dni w teatrze będą się odbywać spotkania z młodzieżą ŚDM.

Paulina Szymczewska

Komentarze

3
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Agnieszka

co z piecami i smogiem w Krakowie? To jest przecież zawsze wiodący temat w okresie wakacji !

Majka

Widać, ważniejsze były szybowce...

Krakowianin

Parę miesięcy temu, na własne uszy słyszałem, że na ŚDM Miasto oczyści się z kompromitujących graffiti i wulgaryzmów szpecących ulice Krakowa. I co? I nic!!! Nie kiwnięto nawet palcem!!! Proszę popatrzeć jak skandalicznie wyglądają Aleje Trzech Wieszczów, św. Gertrudy, Stradomska (choćby nr 14), Krakowska, cały Kazimierz, ale też Karmelicka i wszystkie inne ulice. Czy naprawdę Miasto nie było w stanie wyegzekwować od właścicieli posesji poprawy wyglądu ich własności? Wspomóc? Taka okazja na promocję Krakowa już się nie powtórzy. ZMARNOWANO tę szansę!!!

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.