Kto z kim rozmawia o Trybunale, czyli festiwal wielu zaproszeń [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Dorota [email protected]

Kto z kim rozmawia o Trybunale, czyli festiwal wielu zaproszeń [wideo]

Dorota [email protected]

Opozycja jednoczy siły. Na środę zaprasza przedstawicieli wszystkich ugrupowań na spotkanie w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

W Sejmie trwa festiwal zaproszeń. Liderzy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zaprosili przedstawicieli pozostałych klubów parlamentarnych na spotkanie w sprawie rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Politycy mieliby się pochylić nad wszystkimi projektami dotyczącymi TK, które czekają na rozpatrzenie w Sejmie.

- Nie ma projektów, które będziemy pomijać, warto podjąć to wyzwanie - stwierdził szef ludowców Władysław Kosiniak- -Kamysz. Wtórował mu Ryszard Petru z Nowoczesnej. - Jesteśmy otwarci na propozycje, być może PiS też przyjdzie z jakąś małą korektą tego, co dotychczas robił, ale od tego są spotkania zamknięte, żeby można było poszukiwać kompromisu - powiedział.

Petru zastrzegł przy tym, że trzy formacje opozycyjne nie zgodzą się na gmeranie w konstytucji. - Kryzys konstytucyjny można rozwiązać na poziomie ustaw i decyzji. Wszyscy, jak tu jesteśmy, podkreślamy to, że nie ma możliwości kompromisu bez wydrukowania wyroku - oświadczył szef Nowoczesnej.

Politycy pytani, czy ich inicjatywa ma być konkurencyjna wobec spotkania u Kuchcińskiego, podkreślali, że opozycja chce być podmiotem rozmów na temat rozwiązania kryzysu konstytucyjnego. - Nie chcemy przeżywać tego, z czym mieliśmy do czynienia kilka tygodni temu, kiedy tak naprawdę marszałek Kuchciński zorganizował nam spotkanie z ciekawym człowiekiem, z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, który podsumowywał głosy wszystkich uczestników. My chcemy rozmawiać o rozwiązywaniu problemów, które są w polskim parlamencie, chcemy to robić w sposób podmiotowy - powiedział Grzegorz Schetyna.


Marszałek Senatu zachęca liderów opozycji do udziału spotkaniu ws. TK. Prezes Kaczyński będzie obecny.
TVN24

Z poprzedniego spotkania opozycji z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie TK nic nie wynikło. Teraz termin nowego spotkania ma wyznaczyć marszałek Sejmu Marek Kuchciński, ale opozycja się na nie nie wybiera.
.
Do spotkania, na które liderzy PO, Nowoczesnej i PSL zaprosili liderów wszystkich klubów parlamentarnych, miałoby dojść w środę o godz. 15, ale wiele wskazuje na to, że nie pojawią się na nim politycy Prawa i Sprawiedliwości.

- 18 maja z wielu powodów jest terminem dla Prawa i Sprawiedliwości i dla kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości nie do zaakceptowania. Nie jest żadną tajemnicą, że 18 maja jest przynajmniej kilka powodów, dla których to spotkanie jest niemożliwe - wyjaśnił wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Ale już rzecznik klubu Kukiz’15 Jakub Kulesza powiedział, że jego ugrupowanie jest zainteresowane środowym spotkaniem. - Warto wykorzystać każdą okazję do rozwiązania sporu, pomimo naszej krytycznej oceny co do intencji wszystkich stron tego konfliktu. Uważamy, że warto wziąć udział w spotkaniu, pod warunkiem że będą na nim także media. Dzięki temu nikt nie zafałszuje obrazu z tego spotkania - stwierdził Kulesza.

Zanim zorganizowano konferencję prasową, Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru i Władysław Kosiniak-Kamysz naradzali się w Sejmie i najwidoczniej doszli do wniosku, że jednak więcej mogą razem niż oddzielnie. Bo oto Schetyna otwarcie zadeklarował chęć stałej współpracy z partią Petru i ludowcami.

Autor: Dorota Kowalska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.