Grażyna Starzak

Kto porozmawia z takim starcem? Ojciec Leon Knabit kończy 90 lat

Ojciec Leon Knabit jest zdecydowanie najstarszym blogerem w Polsce Fot. Fot. Dariusz Gdesz Ojciec Leon Knabit jest zdecydowanie najstarszym blogerem w Polsce
Grażyna Starzak

„Pan Bóg ma poczucie humoru, każdy się przekona, bo stworzył żyrafę i ojca Leona” - tak o sobie mówi jeden z najbardziej znanych polskich zakonników - ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca. Za kilka dni minie 90 lat od dnia jego narodzin, a 60 od momentu, gdy został kapłanem, zaś 56 odkąd przekroczył klasztorne mury.

Trudno zebrać w zwięzłe słowa całe bogactwo jego życia, zwłaszcza że ono samo, tak pełne radości, objęło swym oddziaływaniem szerokie kręgi ludzi” - piszą na stronie Tyńca współbracia ojca Leona. Zachęcają też do składania mu przez internet życzeń. Ludzie dziękują więc o. Leonowi za książki i rekolekcje, które pomogły im uporać się z życiowymi problemami. Za poczucie humoru, życzliwość i dystans do siebie oraz rzeczywistości. Co na to ojciec Leon? Mówi, że jest odrobinę zażenowany, bo nie czuje się jubilatem. - To są jedynie skromne rocznice. Według biblistów, jubileusze odbywają się co sto lat - wyjaśnia z uśmiechem.

Kieliszek do jajek

Przeczucie, że „Pan Bóg go chce”, miał od dawna. Nie był jednak pewien. Siostra ojca Leona twierdzi, że „inklinacje w kierunku kapłaństwa” było widać już w dzieciństwie. Leon nakrywał się ręcznikiem, wchodził na stołek i mówił kazania. Ornat zrobił z czerwonego papieru i przyozdobił go złotymi elementami. Z opłatka wykroił hostię, a za kielich służył mu kieliszek do jajek. Siostra „służyła” mu do mszy a dzwonkami były klucze.

Dziewczynom w liceum się podobał, ale wszystkie doskonale wiedziały, że to nie jest chłopak „do wzięcia”. Chociaż sam wspomina swoje zadurzenie, i to z wzajemnością, w Alinie z drugiej klasy licealnej.

Pierwsze rzeczywiste zakochanie nastąpiło w walentynki 1943 r. Dokładnie wtedy ojciec Leon został... ministrantem. To było jego pragnienie od lat. „Ciągnęło mnie do tego. To już była jakaś zapowiedź powołania” - powie po latach. Miał wtedy 17 lat i od tamtego czasu nigdy nie dopadły go wątpliwości, że kapłaństwo to jego droga. I wielka łaska.

Czytaj więcej o najstarszym zakonniku-blogerze w Polsce.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.