Karol Wojtas

Księża Szczepan i Jan Duszyński, czyli stryj i bratanek na limanowskim probostwie

Drugi kościół limanowski na tle Łysej Góry. Świątynię odbudował ksiądz Szczepan Duszyński. Fotografia wykonana około 1900 roku z Siwego Brzegu Fot. Archiwum „Okruchy Pamięci” Drugi kościół limanowski na tle Łysej Góry. Świątynię odbudował ksiądz Szczepan Duszyński. Fotografia wykonana około 1900 roku z Siwego Brzegu
Karol Wojtas

W limanowskiej bazylice we wszystkie niedzielę i święta przed mszami św. czytane są wypominki za zmarłych. Listę otwierają nazwiska biskupów i proboszczów z Limanowej. Na ich początku są księża Szczepana Duszyńskiego i Jana Duszyńskiego.

Szczepan Duszyński urodził się w 1737 roku w Lipnicy Murowanej koło Bochni. Jako młodzieniec wstąpił do tzw. Seminarium Zamkowego na Wawelu prowadzonego przez księży misjonarzy (w tym okresie w Krakowie funkcjonowały równocześnie trzy seminaria duchowne). Święcenia kapłańskie przyjął w 1761 r.

Następnie od 18 lutego 1761 do 5 marca 1772 był wikariuszem w Mszanie Dolnej, a w latach 1772-1774 w Męcinie. W wrześniu 1774 z prezenty Ignacego Dydyńskiego, dziedzica limanowskiego, został proboszczem w Limanowej. Zastąpił ks. Szczepana Długoszowskiego, który kilkanaście miesięcy wcześniej opuścił miasto wraz z oddziałami konfederatów barskich, pozostawiając parafię pod opieką księdza Jana Zwiernikiewicza, proboszcza ze Słopnic.

Czasy po pierwszym rozbiorze i trudne początki w parafii

Na początku swej posługi w Limanowej ks. Duszyński musiał zmierzyć się z odbudową kościoła parafialnego, który spłonął w pożarze miasta 14 marca 1769 r. Czas ku temu był niekorzystny, bo w 1772 Limanowa w wyniku pierwszego rozbioru znalazła się w monarchii habsburskiej, a do miasta wkroczyły wojska austriackie. Najpierw nowy proboszcz podjął decyzję o przeniesieniu drewnianej kaplicy dworskiej z Mordarki, a w 1777 r. rozpoczął budowę nowego kościoła parafialnego, która trwała do około 1791, (samo wyposażanie wnętrza trwało do około 1800). Odbudował po pożarze także plebanię i zabudowania gospodarcze parafii. W związku z wydanym w grudniu 1783 r. przez cesarza Józefa II dekretem na terenie Galicji i całej monarchii habsburskiej zaczęły powstawać nowe cmentarze poza terenami zamieszkanymi.

Na początku posługi w Limanowej ksiądz Szczepan Duszyński musiał zmierzyć się z odbudową kościoła, który spłonął w pożarze

Czytaj więcej:

  • Bratanek zmarłego proboszcza kontynuuje jego dzieło
  • Księgozbiory pamiątką po zasłużonych proboszczach

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Karol Wojtas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.