Książka „Kto odgadnie, co jest na dnie?” to pięknie ilustrowany zbiór wierszyków dla dzieci, dzieło mamy i córki

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Mirosława Kruczkiewicz

Książka „Kto odgadnie, co jest na dnie?” to pięknie ilustrowany zbiór wierszyków dla dzieci, dzieło mamy i córki

Mirosława Kruczkiewicz

Na okładce jest zamek, taki kamienny, z wielkimi wrotami i z wieżyczkami. Oglądamy go przez dziurkę od klucza. Po prostu - zamek w zamku!

Najważniejszą inspiracją wierszyków składających się na tę pięknie wydaną książeczkę były wyrazy. Te, które brzmią tak samo, ale mają różne znaczenia. I te, które nabrały zaskakującego metaforycznego sensu, co, zwłaszcza dla dzieci, może być źródłem zabawnych nieporozumień.

Mamy więc wierszyk o kucykach brykających na głowie dziewczynki, o oku w rosole, o wypiekach na twarzy większych niż te wyjmowane z piekarnika na Wielkanoc. I o policyjnym aucie, które zapewne garażowało w kurniku, bo jest na nim kogut...

Inspirujące żabki

Książeczkę zamyka zdjęcie autorek siedzących na trawie gdzieś na skraju lasu. Mają... wspólny warkocz. W tym warkoczu ciemne włosy należą do mamy, Romualdy Romanows-kiej, a jasne do córki, Jagny Romanowskiej. Mama jest autorką wierszyków, córka - zabawnych, barwnych ilustracji.

- Zaczęło się od „Żabek”. To był pierwszy wiersz, który zilustrowałam. Potem mama napisała kolejne i pomyślałyśmy, że może stworzymy wspólną książkę - mówi Jagna Roma-nowska, trzynastoletnia u-czennica toruńskiego Gimnazjum Dwujęzycznego.

I choć nad książką pracowała również graficzka Magdalena Murawska, to wszystkie obrazki, a także ozdobne litery, pojawiające się w tytułach wierszy, są autorstwa Jagny. Namalowała je promarkerami - specjalnymi pisakami dla ilustratorów. Ale nie stroni od innych technik plastycznych, bo, jak mówi jej mama, maluje i rysuje niemal w każdej wolnej chwili. Choć nie chodzi na żadne zajęcia plastyczne, to zdobywa nagrody - ostatnio w konkursie Młodzieżowego Domu Kultury, za akwarele inspirowane wierszem Zbigniewa Herberta.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Mirosława Kruczkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.