Paweł Stachnik

Książę pobożny i wstrzemięźliwy

Za panowania Bolesława Tatarzy dwukrotnie najechali ziemie polskie Fot. archiwum Za panowania Bolesława Tatarzy dwukrotnie najechali ziemie polskie
Paweł Stachnik

7 GRUDNIA 1279. W Krakowie umiera Bolesław Wstydliwy. Nie należał do wybitnych władców. Ale Kraków zawdzięcza mu lokację, a książęcy skarb dochody z kopalni soli.

Życie księcia było odbiciem stosunków panujących pomiędzy książętami piastowskimi w XIII w. Na porządku dziennym były tam zdrady, morderstwa, uwięzienia i brutalna przemoc. Połączeni rodzinnymi więzami książęta nie wahali się przed niczym, by powiększyć swoje włości i umocnić swoją władzę. Intrygi, spiski, zbrojne starcia i pozbawienia wolności nie ominęły i Bolesława.

Książę urodził się 21 czerwca 1226 r. w Starym Korczynie w świętokrzyskim. Był synem Leszka Białego i księżniczki ruskiej Grzymisławy. Jego ojciec został rok później zamordowany podczas zjazdu w Gąsawie, a krewni natychmiast rozpoczęli rywalizację w celu objęcia opieką małoletniego Bolesława i przynależnych mu ziem. Pretensje zgłosili Konrad Mazowiecki i Władysław Laskonogi z Wielkopolski. Możni małopolscy woleli Władysława niż porywczego i nieobliczalnego Konrada. Niestety Laskonogi prowadził właśnie wojnę z Władysławem Odonicem (wnukiem Mieszka Starego) i nie mógł bronić swoich interesów w Krakowie.

Piastowska gra o tron

Skorzystał z tego Konrad Mazowiecki, który podjął próbę zbrojnego opanowania Krakowa. Nie zakończyła się ona powodzeniem. Książę musiał się wycofać, być może ze względu na pruski najazd, który nawiedził właśnie Mazowsze. Korzystając z tego małopolskie rycerstwo na zjeździe w Cieni obwołało Laskonogiego panem Krakowa. W zamian za to książę zobowiązał się adoptować małego Bolesława i uczynić go swoim spadkobiercą w Wielkopolsce i Małopolsce.

Czytaj więcej.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.