Krzysztof Globisz powraca na deski teatru w głównej roli

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Wiśniewski
Paweł Gzyl

Krzysztof Globisz powraca na deski teatru w głównej roli

Paweł Gzyl

Spektakl „Wieloryb The Glob” został napisany specjalnie dla krakowskiego aktora, aby pomóc mu w rehabilitacji po udarze mózgu.

W środę w Teatrze Łaźnia Nowa swoją przedpremierę miała sztuka „Wieloryb The Globe”. W spektaklu, odbywającym się w ramach festiwalu Boska Komedia, w roli głównej występuje dawno nie widziany na scenie krakowski aktor Krzysztof Globisz. Dwa lata temu doznał on udaru mózgu, w wyniku którego utracił częściowo możliwość mówienia. Udział w spektaklu to element rehabilitacji cenionego aktora.

„Wieloryb The Globe” stworzyli byli studenci Krzysztofa Globisza - dramaturg Mateusz Pakuła i reżyserka Eva Rysová. W spektaklu zagrają Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń - aktorki, które wystąpiły w „Elektrze”, przedstawieniu dyplomowym studentów krakowskiej PWST, które niegdyś przygotował chory aktor.

Krzysztof Globisz gra tytułowego wieloryba - wielkiego płetwala wyrzuconego przez ocean na plażę. Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń pojawią się jako działaczki Greenpeace, które próbują go ratować, polewając wodą i śpiewając piosenki. Kto tu jednak komu i w czym pomoże - przekonamy się podczas przedstawienia.

Sztukę napisali byli uczniowie Krzysztofa Globisza z krakowskiejPWST

Zdaniem twórców przedstawienia tekst wielokrotnie nagradzanego Mateusza Pakuły to sztuka o empatii, o wychodzeniu z choroby i niesieniu pomocy, ale też o tym, czego słowa nie są w stanie powiedzieć, o sile muzyki i jej uzdrawiającej mocy. Dramat został napisany specjalnie z myślą o Krzysztofie Globiszu.

- Wiedzieliśmy, że będziemy musieli pokonać różne przeszkody, mieliśmy świadomość, że mogą paść oskarżenia, że żerujemy na jego chorobie. Długo przymierzałem się do stworzenia tego tekstu i długo go pisałem - mówił Mateusz Pakuła w Radiu Kraków.

Oczywiście najważniejsza była zgoda aktora na udział w przedsięwzięciu. Kiedy zapoznał się z tekstem, okazało się, że pomysł Mateusza Pakuły bardzo mu się spodobał i chętnie pojawi się na scenie Teatru Łaźnia Nowa. Praca nad spektaklem połączyła aż trzy różne instytucje teatralne: krakowską Łaźnię Nową, lubelski Teatr Stary oraz patronujący przedsięwzięciu festiwal Boska Komedia. Wersję książkową sztuki opublikuje wydawnictwo Lokator.

- Krzysztof Globisz wciąż jest w trakcie rehabilitacji, dzięki której stopniowo pokonuje paraliż i afazję. Szukamy słów wspólnie z Krzysztofem - mówi Eva Rysová o pracy w teatrze nad spektaklem.

Krakowski aktor po raz pierwszy po udarze pojawił się publicznie na teatralnej scenie w grudniu zeszłego roku w jubileuszowym wystawieniu „Hamleta” w Teatrze STU. Reżyserujący tragedię Krzysztof Jasiński zgromadził bowiem z okazji15-lecia sztuki wszystkich aktorów grających w nim na przestrzeni lat.

Krzysztof Globisz wygłosił swą kwestię ze specjalnego miejsca na balkonie. Potem aktor pojawił się w „Podopiecznych” Pawła Miśkiewicza w Starym Teatrze. W kinie możemy go z kolei oglądać obecnie w epizodzie filmu „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy.

Paweł Gzyl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.